KNJIŽEVNA KRITIKA: Autoportret duše
ZBIRKA poezije Nebojše Lapčevića "Filatelist" (Narodna biblioteka "Stefan Prvovenčani", Kraljevo, 2022) svojevrstan je unutrašnji putopis lirskog subjekta.

Foto: Privatna arhiva
Označena raritetnim poštanskim markama kao podsticajem, počevši od Penny black, svaka pesma uverljivo svedoči o duhovnim doživljajima različitih krajeva sveta i svega što je u tom svetu, i u životu koji je "nedovršena kolekcija", lirskom subjektu bitno: najpre ono što je posve lično, potom i ono što čini svetsku kulturnu baštinu, kao i ono što čini ritam i osobenost određenog mesta - priroda, boje, mirisi, ukusi...
U Holandiji to je njegova kći, u inače antologijskoj pesmi "Pišem ti ćirilično", u kojoj su relacije određene daljinama koje se mogu savladati samo snovima, bezuslovnom ljubavlju i dodirivanjem senki, a koje se mogu posmatrati "očima Rembranta il` Vermera / dok osluškuješ / sluhom Vinsentovog uha...".
U Rusiji to je, naravno, Puškin ("Kto ubil poeta"). Obraćanje lirskog subjekta dragoj briše granice između stvarnosti i literature, tj. stvarnost pretvara u literaturu, ljubav čini univerzalnom i pokreće celokupnu memoriju u vezi s jednom od najvećih kultura sveta.

Foto: Promo
U Španiji to je Pikaso ("Gernika"). Ova antiratna slika danas, u 21. veku, po viđenju lirskog subjekta stvaraoca iz iste takve pesme, simbol je sudbine sveta i autoportret Pikasove duše. U njoj je, ipak, možda neočekivano, a verovatno jedino moguće, sačuvana vera u moć umetnosti. Onaj koji joj život daje, koji je bira da govori i kada "sve odleti: / cedulje, fotografije, mnoštvo knjiga..." ("Nedovršena kolekcija"), od nje biva i pogubljen - najlepšom smrću.
S njenim govorom, jer "neophodna je poezija" (Ad principum epistolae), srećemo se u "Žamoru Monmartra" gde: "svaki uličar plaća pesmom /svoje parče neba", u "jedru što razdanjuje more uokolo, / narandže, rubove maslina... ("Sicilija").
U zbirci "Filatelist" kolekcionar pesnik, neobičan putnik (homo viator), nikako turista, zapravo slika sebe, svoje potankosti spram tačaka dočaranih izuzetnim metaforama i neologizmima ukazujući tako na ishodišta sopstvene poezije, na poetske (i likovne) pretke, a ipak i na originalnost svog umetničkog postupka o čemu svedoči njegov opus u celini.

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje
NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. u 20:19

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

3O LETA OD "OLUJE" - RUDAN OŠTRO O HRVATIMA: "Koliko je Srba plutalo u bunarima jer se nisu ukrcali u traktore..."
VEDRANA Rudan je komentarisala političku i društvenu klimu u Hrvatskoj.
03. 08. 2025. u 16:23
Komentari (0)