EVO ŠTA SVE TREBA DA ZNATE O SOLARNIM PANELIMA: Više faktora utiče na cenu ugradnje
SVE VIŠE građana i preduzetnika prepoznaje prednosti solarnih panela kao rešenja za smanjenje troškova energije i povećanje energetske efikasnosti. Međutim, i dalje se postavlja pitanje: Koliko košta ugradnja solarnih panela u Srbiji?

Foto Shutterstock
Cena
Kako bi se dobio odgovor na ovo pitanje, potrebno je razmotriti više faktora koji utiču na cenu ugradnje. Na primer, za solarni sistem koji se postavlja na krov, troškovi će zavisiti od nekoliko ključnih aspekata: veličine sistema, vrste opreme, tipa krova i potrebne dokumentacije.
Prema podacima sa sajta jedne od firmi koja se bavi postavljanjem solarnih panela, prosečna cena ugradnje u Srbiji se kreće između 1.000 i 1.200 evra po kilovatu instalisane snage. Dakle, za solarni sistem od 6 kW, trošak bi bio od 6.000 do 7.200 EUR. Ova cena se može kretati u različitim opsezima u zavisnosti od specifičnih uslova, kao što su kvalitet opreme i vrsta montaže.
Cena ugradnje solarnih panela u Srbiji povoljnija je nego u zemljama EU. Na primer, u Nemačkoj i Francuskoj, prosečna cena ugradnje je oko 1.600 EUR po kilovatu, dok je u Italiji oko 1.300 evra.
Isplativost ugradnje solarnih panela
Nakon što poželite da investirate u solarni sistem, postavlja se pitanje da li se ta investicija isplati? Jedan od glavnih faktora koji utiče na isplativost sistema je smanjenje mesečnih troškova za električnu energiju.
Prosečna ušteda na računima za struju u Srbiji može biti između 50 i 80 evra mesečno, što znači da godišnja ušteda može biti između 750 i 800 evra.
Ako uzmemo u obzir trošak od 6.000 do 7.200 evra za solarni sistem od 6 kW, procenjuje se da će povrat investicije biti moguć u periodu od 8 do 10 godina. Naravno, ovo zavisi od faktora kao što su potrošnja energije, orijentacija krova, kvalitet sistema, kao i trenutna cena struje.
Životni vek solarnih panela
Životni vek solarnih panela je jedan od ključnih faktora pri odlučivanju o ulaganju u ovu tehnologiju. Većina savremenih solarnih panela ima prosečan vek trajanja između 25 i 30 godina, pri čemu se njihova efikasnost postepeno smanjuje. To ne znači da paneli nakon tog perioda prestaju da rade, već da proizvode manje električne energije u poređenju s početnim kapacitetom – najčešće zadržavaju oko 80% efikasnosti i nakon dve i po decenije rada.
Kvalitet izrade, uslovi okoline i redovno održavanje mogu značajno uticati na dugovečnost solarnih sistema. Paneli koji su instalirani u područjima sa manje ekstremnim vremenskim uslovima i koji se redovno čiste i održavaju, trajaće duže i zadržati viši nivo efikasnosti tokom vremena. Uz to, proizvođači najčešće nude višegodišnje garancije.
(eKapija)

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

BILI KAO BRAĆA TRIDESET GODINA: Dejo pocepao sliku s njim - nekadašnji reprezentativac otkrio razloge svađe
LEGENDARNI fudbaler Dejan Savićević pre nekoliko godina pocepao je fotografiju sa nekadašnjim saigračem i velikim prijateljem Brankom Brnovićem.
11. 05. 2025. u 10:29
Komentari (0)