OVAJ NAČIN GREJANJA JE ISPLATIVIJI NEGO ŠTO MISLITE: Troši malo, a mirni ste cele godine - Sve češći izbor Srba
ONI koji grade kuće dobro razmišljaju o tome kako ih graditi, koje materijale koristiti, čime se grejati, koju stolariju i izolaciju staviti...

Foto: N. Skenderija, Profimedia
Ulaganja su, nesimnjivo, velika, ali oni koji u taj poduhvat ulaze sigurno je da žele da to urade na najbolji mogući način, uz primenu savremenih tehnika gradnje, korišćenje novih materijala, pa tako i sistema grejanja.
Poslednjih godina, kada je reč o sistemima centralnog grejanja u Srbiji, postalo je veoma popularno, i to ne samo prilikom samostalne izgradnje, već i izgradnje stambenih zgrada, podno grejanje.
Za to je mnogo razloga, a ova vrsta grejanja ima određenih prednosti - reč je o niskotemperaturnom grejanju, održivom i ekonomičnom sistemu grejanja, čija ugradnja jeste i do 30 odsto viša od cene klasičnih radijatora, ali se ta investicija isplaćuje na duži rok.
Stručnjaci ukazuju da je osnovna prednost podnog grejanja u odnosu na radijatore to je što je potrebna puno niža temperatura vode, pod dugo zadržava temperaturu, a pošto nema grejnih tela, zidovi su slobodni.
Po rečima konsultanta iz oblasti energetske efikasnosti Petra Vasiljevića, podno grejanje je izuzetno dobro i to s aspekta energetske efikasnosti i kad je reč o potrošnji/uštedi i energije i novca.
Cena podnog grejanja varira
Cena podnog grejanja varira i zavisi od toga koje se cevi i podloge koriste, kao i od vrste materijala koji se koristi - keramičke pločice, prirodni kamen, laminat, parket.
Podno grejanje lakše je postaviti u fazi gradnje nego u završene objekte. Naime, visina instalacija podnog grejanja je od 10 do 12 canitematara, pa stolarija mora biti toliko podignuta od ploče.
- U većini novih sistema gradnje stanova u Srbiji ugrađuje se upravo podno grejanje jer ono ima niz prednosti - kaže. - Podno grejanje funkcioniše na temperaturama grejnog fluida do 36/37 stepeni Celzijusa, a osim u podove, može biti ugrađeno i u zidove, a može se koristiti i leti, za hlađenje prostora.
Po njegovim rečima, reč je o i niskotemperaturnom sistemu grejanja, koje je najracionalnije, najisplativije i ekološki veoma kvalitetno za korisnika. Postiže se daleko viši komfor stanovanja od onog koji obezbeđuje klasični sistem grejanja, a da je reč o vrlo efikasnom i čistom sistemu potvrđuje i to što se koristi u operacionim salama.
- Podno grejanje ne mora biti vezano isključivo za struju kao primarni energent, već i za geotermalnu energiju, toplotne pumpe... Recimo, u Toplani Konjarnik u Beogradu se još od 2008. godine grejanje radnih prostorija i kancelarija obezbeđuje zahvaljujući sistemu panela u zidovima, kroz koje cirkuliše geotermalna voda iz bunara. Kada je reč o troškovima ugradnje podnog grejanja, oni jesu viši nego prilikom ugradnje klasičnog/radijatorskog, ali se, posebno ako se ugrađuje u toku gradnje, isplati već posle nekolikog godina zbog manje potrošnje, odnosno troši se manje energije/kilovat časova za zagrevanje/hlađenje prostora.

"NOVOSTI" SAZNAJU: Nakon Litvanije, još jedna država zabranila prelet srpskog aviona do Moskve
NAKON Litvanije, i letonske vlasti zabranile su prelet srpskog aviona do Moskve u kome je trebalo da bude predsednik Srbije Aleksandar Vučić, saznaju "Novosti".
06. 05. 2025. u 18:27

NEBENZJA ODUVAO LAŽNOG VISOKOG PREDSTAVNIKA ŠMITA, PA IZAŠAO IZ SALE: Neću da te slušam, nemaš pravo da govoriš!
U SAVETU bezbednosti Ujedinjenih nacija je u toku redovna polugodišnja sednica o situaciji u BiH na kojoj je ruski ambasador Vasilij Nebenzja izjavio je da Kristijan Šmit nema pravo da govori u ime međunarodne zajednice u Savetu bezbednost, a onda izašao iz sale ne želevši da ga sluša.
06. 05. 2025. u 17:03

DRAGANA POSTAJE BAKA! Stiže prinova u dom pevačice
SIN pevačice Dragane Mirković, Marko Bijelić, već mesecima uživa u skladnoj ljubavi sa izabranicom Melani Dimitrijević.
07. 05. 2025. u 13:02
Komentari (0)