OŠTEĆENA PLUĆA, GUBITAK PAMĆENJA, OPADANJE KOSE: Posledice korone produžile oporavak pacijenata koji su preležali kovid-19
SVE više pacijenata koji su preležali korona virus, najčešće onih koji nisu bili hospitalizovani, javlja se sa postkovid simptomima.
Foto AP
Naime, prema podacima iz Hrvatske, mlađi ljudi koji su odbijali odlazak u bolnicu i nisu prošli regularni protokol lečenja koji uključuje određenu terapiju, prema rečima pulmologa dr Jasne Tekavec Trkanjec, sada osećaju veće posledice od kovida, prenosi 24sata.hr.
U postkovid ambulantu dolaze ljudi stariji od 50 godina, ali i mlađi, a najmlađa pacijentkinja je devojka od 20 godina koja je pre infekcije bila potpuno zdrava.
Postkovid simptomi ili, kako ga lekari još zovu, produženi kovid, može trajati i do 12 nedelja nakon zaraze korona virusom, navode iz KBC Dubrava u Hrvatskoj.
- Moguće je da su ljudi kojima je bio potreban respirator ili dugotrajna terapija kiseonikom za vreme infekcije fokusirani na kasnije respiratorne probleme, a manje onda na ostalo, zbog čega dolaze oni koji su lečeni ambulantno. Većina onih koji su lečeni ambulatno nema velike promene na plućima - izjavila je pulmolog za 24 sata.hr.
Ona navodi da u bolnici sada prate posledice kovida, te da li će, kako kaže, pacijent ostati "plućni invalid".
Program praćenja podrazumeva tri pregleda - 4 nedelje nakon lečenja, zatim 12 nedelja kasnije i poslednji, nakon 24 nedelje. Neki pacijenti primaju terapiju kortikosteroidima, a svima je uključena preventivna terapija aspirinom zbog mogućnosti pojave tromboembolijskog incidenta.
- Dosta bolesnika, međutim, ima i neurovegetativne neurološke smetnje, kao i kognitivne poteškoće. Dosta dugo se kod njih zadržava pojačan umor, noćno preznojavanje, neki imaju dugotrajne, subfebrilne temperature. Javljaju se, nadalje, 'moždana magla', poremećaji spavanja, gubitak kratkotrajne memorije, nedostatak, gubitak reči. Neki imaju i trnjenje u mišićima, sve je više takvih pacijenata - navodi plumolog.
Ona takođe napominje da se posle 12 nedelja kod pacijenata može javiti i gubitak kose, što prema svim navedenim simptomima, kovid svrstava u sistematsku bolest.
(Telegrf.rs)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)