DOKTOR KON O DOČEKU SRPSKE NOVE GODINE: Situacija je nestabilna, nema razloga da se menjaju mere
EPIDEMIOLOŠKA situacija se poboljšava. Ne može više da se kaže da je vanredna, ali je i dalje nesigurna, nestabilna, a ponekad i nepovoljna, izjavio je jutros epidemiolog Predrag Kon.
Foto: Printscreen/RTS
Kon je, gostujući na RTS-u, rekao da još ima mnogo ljudi na respiratoru i da zato ne može da se kaže da je situacija dobra.
- Imali smo praznike i ove nedelje ćemo da vidimo kakvo je stvarno stanje, odnosno da li smo u stagnaciji, opadanju ili će da bude blagog porasta. Sve tri opcije su moguće - rekao je Kon.
On je dodao da su dosadašnje mere o zabrani organizovanih dočeka Nove godine pokazale rezultat i da nema razloga da se to menja kada je reč o proslavi pravoslavne Nove godine 13. Januara.
- To su mesta gde može da dođe do transmisije i pogoršanja - objasnio je Kon.
Kako je istakao, potrebno je i da se predstojeće slave takođe slave u krugu užeg dela porodice.
- Utisak je da je stanovništvo prihvatilo te mere i to je veoma dobro. Sve u svemu, ovo ide na bolje - zaključio je Kon.
On je podsetio da je potrebno i dalje da se održava distanca, da se nose maske u zatvorenom prostoru, kao i da ljudi vode računa o pranju i dezinfekciji ruku.
- To treba da nam uđe u naviku još dosta vremena. Videćemo kada ćemo uopšte moći da razmišljamo da ih ukidamo. Prvo moramo da dosegnemo kolektivni imunitet - ponovio je Kon.
Kon: Bez paušalnih ocena o smrti lekara
Na pitanje zašto je veliki broj lekara preminuo od posledica korone, Kon je rekao da je to ozbiljna tema koja zaslužuje temeljnu proveru podataka, a ne paušalne ocene.
- Treba da vidimo zašto se ta dinamika mnogo promenila. U početku nismo imali toliko umiranje lekara. To se pojavilo izraziito u poslednjih mesec dana. Treba tu dinamiku da uporedimo sa umiranjem u opštoj populaciji. Postoji niz ispitivanja koje treba uraditi, da vidimo ko je ko je umro radio u crvenoj zoni, koliko tu ima stomatologa, onih koji su u penziji… - objasnio je Kon.
Prema njegovim rečima, uočeno je da se na mestima gde se koristi zaštitna oprema, zaražavanje uglavnom dogodi tamo gde ljudi sednu da se na kratko odmore, da popiju kafu.
- Doći će vreme kada će se to analizirati - rekao je Kon.
(Blic.rs)
Preporučujemo
"NIJE MI JASAN NESTOROVIĆ" Doktor Kon iskreno o odnosu sa kolegama i strahu od korone
02. 01. 2021. u 08:25
NOVI SASTANAK KRIZNOG ŠTABA: Doktor Kon poslao upozorenje pred zasedanje
21. 12. 2020. u 00:09
"OVO MOŽE DA SE POREDI SA RATNIM STANjEM": Dr Kon saopštio kada izlazimo iz epidemije!
13. 12. 2020. u 10:25
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)