BELORUSE OPČINILA JELAŠNIČKA KLISURA: Pobornici sportskog penjanja "osvajaju" okolinu Niša
PRVAK Belorusije u sportskom penjanju, Nikita Logunov (21), sa desetak svojih učenika doputovao je početkom sedmice u Niš, da bi ih ovom sportu podučavao na stenama Jelašničke klisure. Zbog pandemije virusa korona prilike mu ove godine nisu dozvolile da otputuju u Rusiju ili Tursku, gde su dosad obično odlazili da vežbaju ovaj ekstremni sport, pa je Nikita saznavši da je granica sa Srbijom otvorena za strance, odlučio da dođe u ove krajeve.

Foto J. Ćosin
Očaran stenama Jelašničke klisure u dolini istoimene reke, do kojih se stiže uzanim visećim mostom koji su napravili planinari, Nikita kaže da će sasvim sigurno ovo mesto biti obavezna destinacija za penjanje i narednih godina.
- U Belorusiji nemamo prirodne stene, samo veštačke, takva nam je zemlja, ravna. Zato svake godine odlazimo u Rusiju, Ukrajinu ili u Tursku. Ove godine virus korona nas je u tome sprečio, granice su zatvorene, pa smo mogli da idemo jedino na Balkan. Odlučili smo se za Srbiju i zaista smo očarani lepotom same zemlje, stene su odlične, a i vreme nam ide u prilog. Ima lakših stena, ima i težih - priča Logunov za naš list.
Kazao nam je ovaj mladi penjač i da su, osim stena, on i njegovi polaznici oduševljeni i prirodom krajolika nadomak Niške Banje, kao i gostoprimstvom lokalnog stanovništva.
- Ljudi su mnogo otvoreniji nego u Belorusiji, svi su vrlo ljubazni, žele da pomognu, da nas odvezu kolima ako nam treba prevoz. Zaista smo oduševljeni - ne skriva Logunov zadovoljstvo.
Iako ima tek 21 godinu, ovim sportom bavi se, kaže, deceniju i po. Poslednje tri godine vodi svoj klub i podučava polaznike profesionalnom penjanju:
PARK PRIRODE
JELAŠNIČKA klisura spaja Nišku kotlinu sa naseljima i turističkom destinacijom Bojanine vode na severozapadnim obroncima Suve planine. Udaljena je 14 kilometara od Niša i tri od Niške Banje. Od 1995. ima status "park prirode prve kategorije zaštite", kao prirodno dobro od izuzetnog značaja u kom su zaštićene prirodne vrednosti i endemske i subendemske vrste biljaka.
Preporučujemo

GUŽVE KAO NA PLAŽI: Bugarska uspela da od planinskog sporta napravi turistički bum
27. 09. 2020. u 06:48

PLANINARSKA AKCIJA U ĆUPRIJI: Šetnjom u grupama obeležavaju Dan pešačenja
09. 09. 2020. u 11:17

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)