ZBOG EPIDEMIJE KORONE Odlaže se popis stanovništva za oktobar 2021.
ODLAŽE se popis stanovništva, domaćinstava i stanova, koji je trebalo da se sprovede 2021. godine, objavio je Republički zavod za statistiku!

Novosti
- Bazirajući se na rezultatima sveobuhvatne analize i procene rizika, Republički zavod za statistiku doneo je odluku da zbog nepovoljne epidemiološke situacije prouzrokovane pandemijom kovid-19, koja može bitno da ugrozi pripreme i terensku realizaciju Popisa 2021, sprovođenje ovog najkompleksnijeg i najskupljeg statističkog istraživanja odloži za šest meseci, sa aprila na oktobar 2021. - naveli su iz RZZS.
Takođe dodaju da su, bez obzira na nepovoljnu epidemiološku situaciju, do sada uspeli da obave sve planirane aktivnosti na pripremama popisa.
- Međutim, u narednom periodu potrebno je realizovati niz aktivnosti koje zahtevaju direktan kontakt, kako zaposlenih u Zavodu sa neposrednim učesnicima u popisu (instruktorima, popisivačima, članovima popisnih komisija i drugima), tako i direktan kontakt instruktora i popisivača sa građanima. Najrizičnije su selekcija i obuka oko 20.000 kandidata za instruktore i popisivače, planirana od januara do marta, i terensko prikupljanje podataka u aprilu, kada 15.000 popisivača treba u roku od mesec dana da obiđe svaki stan, odnosno kuću, i popiše kompletno stanovništvo, uključujući i lica smeštena u staračkim domovima, psihijatrijskim bolnicama, domovima za decu bez roditeljskog staranja, studente i učenike u domovima i internatima, migrante u prihvatnim centrima i druge kategorije stanovništva u kolektivnom smeštaju koje su u većem riziku od zaražavanja - objašnjavaju u Zavodu.
Zato je, imajući u vidu neizvesnu epidemiološku situaciju i opasnost od širenja zarazne bolesti, odlučeno da se popis odloži za pola godine. Odlaganje Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova odložiće i Popis poljoprivrede, planiran za oktobar 2021, za 2022. godinu.
I DRUGI ODLAŽU POPISIVANjE
SRBIJA nije jedina koja odlaže popis, kažu u RZZS. Škotska i Irska, koje su planirale da ga sprovedu u aprilu 2021, zvanično su odložile popisivanje za april 2022. Ostale evropske zemlje razmatraju različite scenarije. Odeljenje za statistiku Ujedinjenih nacija i Populacioni fond UN izdali su, u septembru, set preporuka u kojima, kao najrazumnije rešenje, predlažu odlaganje popisa.
Preporučujemo

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje
NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. u 20:19

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?
MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.
06. 08. 2025. u 16:06
Komentari (0)