"LEKOVI VIŠE NEĆE ZAVRŠAVATI NA DEPONIJAMA" Pavkov predstavila novu inicijativu (FOTO)
GRAĐANI Srbije uskoro bi mogli da dobiju mogućnost da neiskorišćene lekove i lekove sa isteklim rokom trajanja besplatno predaju u apotekama, umesto da ih bacaju u smeće ili kanalizaciju. Pilot projekat "VRATILEK", koji je Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov predstavila u Vršcu, ima za cilj uspostavljanje sistema za bezbedno prikupljanje i zbrinjavanje farmaceutskog otpada iz domaćinstava, kao i postavljanje temelja za budući nacionalni model upravljanja ovom vrstom otpada.
Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine
Pilot projekat kao početak sistemskog rešenja
Kampanja "VRATILEK" predstavlja prvi organizovani pokušaj da se u Srbiji uspostavi funkcionalan sistem za prikupljanje farmaceutskog otpada koji nastaje u domaćinstvima. Projekat sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, a njegov cilj je da omogući građanima da lekove kojima je istekao rok trajanja ili koje više ne koriste odlože na bezbedan i kontrolisan način.
Do sada u Srbiji nije postojao organizovan mehanizam za prikupljanje ove vrste otpada iz domaćinstava, zbog čega su lekovi često završavali u komunalnom otpadu ili kanalizacionoj mreži. Nadležni smatraju da je upravo zbog toga neophodno uspostaviti sistem koji će omogućiti kontrolisano sakupljanje i tretman farmaceutskog otpada, po uzoru na praksu koja već postoji u brojnim evropskim zemljama.
Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine
Građani će lekove moći besplatno da predaju u apotekama
Prema najavama Ministarstva, građani će u okviru pilot projekta moći da donesu neiskorišćene lekove u apoteke koje budu uključene u sistem. Apoteke će preuzimati i privremeno skladištiti farmaceutski otpad, nakon čega će biti organizovan njegov transport i konačno zbrinjavanje u skladu sa propisima.
- Osluškujući probleme građana, prepoznali smo potrebu da pokrenemo pilot projekat koji se odnosi na farmaceutski otpad. Do sada nije postojala mogućnost da u lokalnim apotekama građani bezbedno predaju lekove kojima je istekao rok, niti su apoteke imale kapacitete za njihovo preuzimanje. Zbog toga su ovi lekovi često završavali u komunalnom otpadu i na deponijama, što želimo da sistemski promenimo uspostavljanjem održivog rešenja. Ono što je važno da građani znaju jeste da će apoteke preuzimati i privremeno bezbedno skladištiti lekove, nakon čega će uslediti njihov transport i pravilno zbrinjavanje - rekla je Pavkov.
Ovakav model trebalo bi da olakša građanima pravilno odlaganje lekova i smanji količinu farmaceutskog otpada koji završava na mestima koja nisu predviđena za njegovo odlaganje.
Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine
Zašto je nepravilno odlaganje lekova opasno?
Iako mnogi građani nisu svesni posledica, bacanje lekova u kantu za smeće ili njihovo ispiranje u kanalizaciju može imati ozbiljne posledice po životnu sredinu. Aktivne supstance iz medikamenata mogu dospeti u zemljište, podzemne vode i reke, gde ostaju prisutne dugi vremenski period.
Posebnu zabrinutost izazivaju antibiotici, hormonski preparati i drugi lekovi čiji ostaci mogu uticati na živi svet. Naučna istraživanja godinama ukazuju na problem prisustva farmaceutskih supstanci u vodama, što može uticati na vodene organizme i doprineti razvoju otpornosti bakterija na antibiotike.
Osim ekološkog aspekta, postoji i bezbednosni rizik. Lekovi bačeni u smeće mogu doći u kontakt sa decom, kućnim ljubimcima ili drugim licima, što može dovesti do slučajne upotrebe i trovanja.
Zaštita životne sredine i zdravlja građana
Uspostavljanjem organizovanog sistema za prikupljanje farmaceutskog otpada smanjuje se rizik od zagađenja životne sredine i istovremeno povećava bezbednost građana. Kontrolisano prikupljanje i tretman lekova omogućavaju da potencijalno opasne supstance ne dospeju u prirodu i ne ugroze ekosisteme.
Stručnjaci ističu da je pravilno upravljanje ovom vrstom otpada važan segment savremene politike zaštite životne sredine. Pored toga, ovakvi programi doprinose podizanju svesti građana o značaju odgovornog postupanja sa otpadom i razvoju ekoloških navika.
Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine
Od pilot faze do nacionalnog modela
Ministarstvo zaštite životne sredine planira da pilot projekte sprovede na više lokacija, a dobijeni rezultati poslužiće kao osnov za razvoj trajnog sistema na nivou cele zemlje. Cilj je da se postepeno pređe sa pilot faze na nacionalni model koji bi bio dostupan svim građanima Srbije.
- Ovo je prvi korak ka uspostavljanju održivog nacionalnog sistema, koji će dugoročno doprineti boljoj zaštiti životne sredine i većoj bezbednosti i zdravlju građana. Benefiti ovog sistema nesumnjivo bi bili jednostavan proces vraćanja neiskorišćenih lekova, ali ono što je još važnije jeste veća bezbednost, zaštita životne sredine i zdravlja ljudi. Ministarstvo zaštite životne sredine planira da sprovede pilot projekte na više lokacija, a građani će blagovremeno biti obavešteni o svim potrebnim informacijama - rekla je Pavkov.
Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine
Edukacija građana ključ uspeha
Pored infrastrukture i organizacije, uspeh čitavog sistema zavisiće i od informisanosti građana. Zbog toga je jedan od važnih ciljeva projekta podizanje svesti o tome kako pravilno postupati sa lekovima koji se više ne koriste.
Nadležni najavljuju da će građani blagovremeno biti obaveštavani o lokacijama na kojima će moći da predaju farmaceutski otpad, kao i o procedurama koje će biti primenjivane u okviru sistema. Što veći broj građana bude učestvovao u projektu, to će njegovi efekti na zaštitu životne sredine i javno zdravlje biti značajniji.
Vršac kao simbolična polazna tačka
Predstavljanje projekta u Vršcu ima i dodatnu simboliku, imajući u vidu da je ovaj grad decenijama prepoznat kao jedan od centara farmaceutske industrije u Srbiji. Izbor Vršca za početak kampanje šalje poruku o značaju saradnje institucija, privrede i građana u rešavanju ekoloških izazova i uspostavljanju odgovornijeg odnosa prema otpadu koji nastaje nakon upotrebe lekova.
Preporučujemo
VREME DANAS SUNČANO I TOPLO: Pljuskovi sa grmljavinom mogući u ovim delovima Srbije
25. 06. 2026. u 07:28
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)