POSLEDICE USTAVA IZ 1974. POSLE POLA VEKA: Naučni skup sutra u Kragujevcu o dokumentu koji je bio uvod u raspad SFRJ
POVODOM 50 godina od donošenja Ustava SFRJ iz 1974. godine, u Kragujevcu će sutra, 18. oktobra, u hotelu "Ženeva luks" sa početkom od 9:30, biti održan naučni skup na kojem će profesori, sudije, naučnici, predstavnici crkve predstaviti osvrt na ovaj dokument sa vremenskom distancom od pola veka.
Novosti
Ustav koji je uveo dve pokrajine u Srbiju Vojvodini i Kosovo i Metohiju bio je praktično uvod u raspad SFRJ, a njegove posledice danas se dobro vide. Na naučnom skupu najviši pravni akt će biti sagledan sa više aspekata, a to će učiniti predstavnici država bivše Jugoslavije, ali i drugih zemalja.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov govovoriće na temu:"50 godina od Ustava SFRJ IZ 1974. godine - proces koji ni(je) okončan", a Mato Arlović, sudija Utsvanog suda Hrvatske o ustavno pravnom dualizmu pravnog sudstva po Ustavu iz 1974. Akademik Aleksis Panagolupos, redovni član Evropske akademije nauka i umetnosti u Salzburgu osvrnuće se na temu:"Ustav, moral i etika", dok će Velibor Džomić protojerej stavrofor govoriti o pravu na slobodu veroispovesti po Ustavu iz 1974.
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Šta se to desilo na granici Ukrajine i Belorusije? Zelenski besan, preti komšijama: "Spremni smo!"
PREDSEDNIK je takođe najavio da Ukrajina priprema nekoliko novih paketa sankcija koji će biti uvedeni odmah i u bliskoj budućnosti.
03. 05. 2026. u 09:37
Komentari (0)