JEDAN SVET NESTAJAO, A NOVI SE RAĐAO: Dr Stojkovski o činjenicama i legendama povodom ustanka Srba u Banatu (VIDEO)
POVODOM 430. godišnjice ustanka Srba u Banatu, teme o kojoj se mnogo pisalo i govorilo, istoričar dr Boris Stojkovski pruža drugačiji pogled i, prvenstveno, širi kontekst koji neretko izostaje i ukazuje na istorijske činjenice i - legende.
Dr Boris Stojkovski /Foto KCNS
Ustanak Srba u Banatu često se naziva prvim, pravim srpskim ustankom. Ovaj događaj ima širok međunarodni kontekst koji ga određuje kao jedan od ozbiljnijih perioda u dugom ratu Osmanlija protiv prve velike lige hrišćanskih sila.
-Moguće je postaviti poređenje sa pokretom cara Jovana Nenada pa čak i sa pokretom Đerđa Dožea, što do danas čak ni u naučnim krugovima, u smislu struke, nije rađeno.Postoje određene paralele jer su svi ti pokreti imali šire namere i ideje, međutim, postali su deo još širih međunarodnih konteksta i geopolitike srednjeg veka – ističe istoričar dr Boris Stojkovski.
U svom predavanju naslovljenom „Ustanak Srba u Banatu 1594. godine – istorija i legenda” koji se može pogledati na Jutjub kanalu KCNS, dr Stojkovski daje osvrt i na manje poznate izvore.Prvenstveno na osmanske koji nisu u dovoljnoj meri korišćeni i nisu sasvim poznati široj javnosti, te upravo iz tog razloga ukazuje i na elemente legendi u vezi sa tim istoorijskim događajem. U pitanju je bio prelomni period kada jedan svet nestaje, a drugi se formira.
UKRAJINSKI VOJNICI U KLANICI POKROVSKA: "U gradu je pravi pakao, Rusi doveli sve snage koje mogu"
RUSKA pešadija prodrla je u gradske granice jednog od glavnih strateških ciljeva predsednika Rusije Vladimira Putina, preteći da ga opkoli. Ukrajinske specijalne snage uključile su se u borbe u urbanom području.
29. 10. 2025. u 17:43
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
"TO NIJE GLUPOST, TO JE DNO!" Karleuša oštro o Cecinom potezu u Severnoj Makedoniji
PEVAČICA Jelena Karleuša oglasila se povodom postupka koleginice Svetlane Cece Ražnatović na koncertu u Severnoj Makedoniji.
01. 11. 2025. u 13:31
Komentari (0)