NAJVAŽNIJE ĐACIMA ULITI SIGURNOST: U školi "Vladislav Ribnikar" stručni timovi rade na psihološkoj stabilnosti traumatizovane dece
TIMOVI psihologa, psihijatara i psihoterapeuta sa đacima u OŠ "Vladislav Ribnikar", u kojoj se dogodio masakr, rade na njihovim emocijama i ulivaju im sigurnost da su bezbedni u svom okruženju. Osim rada sa decom, neophodno je raditi i sa roditeljima jer su oni, takođe, istraumirani, a treba da budu glavni oslonac deci.

D.Matović
Ispunjenje zahteva
GOVOREĆI o sedam zahteva roditelja odeljenja VII/2 u kojem je Kosta Kecmanović izvršio zločin, Igor Đorđević kaže da su zahtevi koji su se ticali škole odmah ispunjeni - zatvoren je ulaz na kome su se dogodila ubistva i pružena podrška roditelja nastavnom kadru.
- Ono što se tiče drugih organa još nije, ali imamo informacije da se radi na tome - kaže naš sagovornik.
Zahtevi su:
1. Rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo, kako teče istraga i u kojoj je fazi
2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji
3. Da tim psihologa i psihijatara redovno radi sa učenicima odeljenja VII/2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa, i da roditelji o tome budu upoznati pismeno
4. Da VII/2 ne ulazi u školu na veliki ulaz i da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom izlazu
5. Kompletno renoviranje škole od 1. septembra.
6. Podrška Saveta roditelja kompletnom nastavnom kadru
7. Da se utvrdi puna odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima iz VII/2 odeljenja, koji je obišao svet.
Ovako psiholozi i psihoterapeuti pojašnjavju rad stručnih timova koji danonoćno rade sa đacima, nastavnicima i roditeljima u školi u koj je Kosta Kecmanović ubio osmoro đaka i čuvara. Terapije se odvijaju grupno i individualno, interesovanje dece je veliko, a rezultati razgovora sa stručnjacima - vidljivi. Tako tvrde psiholozi.
- Sa decom se razgovara o tome kako se osećaju, utvrđuje se koji ih strahovi muče, razgovara se o njihovom odnosu prema situaciji koja ih je zadesila, daje im se podrška da mogu da budu sigurni u tom okruženju među svojim drugarima - kaže za naš list klinički psiholog i psihoterapeut Ljiljana Bankovački.
Ona naglašava da je vrlo važno raditi i sa njihovim roditeljima koji su, takođe, istraumirani, a deca su najviše na njih upućena.
Naša sagovornica pojašnjava da je sa malom decom radi kroz tzv. projektne tehnike, a to znači da ona crtaju, igraju se i kroz to se otkriva šta osećaju. Sa adolescentima je nešto drugačije, jer se oni kroz priču otvore.
Da je reč o novoj vrsti traume sa kakvom se naše društvo nije dosad susrelo, naglašava psiholog Ivana Ćirić.
- Deca će na tragediju različito reagovati, neka će sve okrenuti na šalu, neka će negirati da se to dogodilo, njihove emocije još su vrlo jake - ističe ona.
Naša sagovornica upozorava da je trauma koju su đaci doživeli ogromna i da se ubuduće mogu očekivati različite sutuacije, a kod njih će se razvijati različiti mehanizmi odbrane. I ova psihološkinja navodi da je i roditeljima pomoć neophodna jer deca su u traumi što su bila na mestu zločina, a roditelji su u trami zbog straha šta će se dogoditi u perspektivi.
Prema onome što smo čuli iz škole, učenici polako prevazilaze traumu. Oni su se juče u školu vratili u velikom broju, pa ih je bilo više nego dan pre.
- Deca su mnogo hrabrija od roditelja, pa neki od njih žele da u školu uđu na ulaz na kome je izvršen masakr, a koji je sada zatvoren - kaže nam Igor Đorđević, predsednik Saveta roditelja u ovoj školi. - Neki traže i da prolaze hodnikom u kome su ubijene dve devojčice i čuvar, a koji je, takođe, nedostupan za učenike. Đaci pokazuju veliku hrabrost, a sa istinom su se suočili još onog istog dana kada je masakr izvršen i kada su uveče došli pred školu da upale sveće.
Ni juče klasične nastave nije bilo, mlađa deca su vreme provodila sa učiteljicama, i oni su juče došli u školu u većem broju nego u sredu.
O normalizaciji nastave još se ne govori, a časovi od 45 minuta i predavanje gradiva biće vraćeni kada nastavnici i psiholozi vide da su deca spremna za to. Ne razmišlja se ni o onlajn časovima, jer je stav stručnih timova da ta vrsta nastave ne bi bila dobra, kažu da je deci potrebno druženje i povratak u školu.
Od tragedije je prošlo nešto više od nedelju dana, što je premalo vremena za vraćanje u normalan život, ali kraj školske godine se bliži, a sa njim i mala matura za đake osmog razreda. Kako će maturski ispit izgledati za osmake iz "Ribnikara" i da li će za njih biti nekih izmena ili olakšica - još se ne zna.
- To je tema o kojoj se razmišlja i koja se razmatra, ali još nema nikakvih konkretnih odluka - kaže Igor Đorđević.
- Sada je fokus na pružanju psihološke pomoći, a deca na razgovore dolaze kako ona žele, u grupama ili pojedinačno. Dosta njih se obraća stručnim timovima i rezultati tih razgovora su dobri - kaže nam Đorđević.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)