SA KIPRA NAM ŠALJU PET "UBICA TENKOVA": Moćni helikopter stiže u Srbiju - Pregovori Beograda i Nikozije ušli u završnu fazu
SRBIJA je na korak do konačnog dogovora sa Kiprom o nabavci desantno-jurišnog helikoptera ruske proizvodnje Mi-35.
Helikopteri H145M već su u našim jedinicama, Foto MO
Prema nezvaničnim saznanjima "Novosti", pregovara se o pet letelica koje u svom ratnom vazduhoplovstvu poseduje kiparska armija. Prvi vazduhoplovi mogli bi da stignu već ove godine. Flota letećih "ubica tenkova" u Vojsci Srbije posle ove isporuke brojiće ukupno devet helikoptera.
Pregovori sa Kiprom o ovom poslu traju od 2021. godine, a kupoprodaja helikoptera bila je među temama i tokom posete kiparskog ministra odbrane Beogradu, početkom decembra prošle godine. Nikozija je "oglasila" na prodaju 11 ovih letelica, a Beograd je zainteresovan za preuzimanje pet, i to u širem aranžmanu koji bi uključivao dvosmernu razmenu vojne tehnike. Kipar je od Srbije već kupio 24 haubice "nora" i osam lakih oklopnih vozila "miloš", a zainteresovani su i za sredstva srpske raketne artiljerije, poput "tamnave".
U vrhu Vojske Srbije nestrpljivo iščekuju finale pregovora:
- Nabavkom kiparskih letelica Mi-35, dobili bismo snažnu borbenu helikoptersku eksadrilu. To je posebno značajno kao podrška snagama na zemlji. Reč je o dobro oklopljenom i moćno naoružanom vazduhoplovu, koji respektuju i najveće svetske sile - navode u Vojsci Srbije.
Kiparske letelice biće značajno pojačanje za naše snage, Foto Ž. Knežević
Helikopter Mi-35, međutim, samo je jedno od pojačanja za srpsko Ratno vazduhoplovstvo koje se očekuje tokom ove godine. Komandant RV i PVO general-potpukovnik Duško Žarković kaže da je agenda nabavki planiranih za 2023. dobro popunjena:
- Očekuje nas nastavak opremanja transportnim vazduhoplovima, višenamneskim helikopterima, bespilotnim letelicama, raketnim sistemima i radarskim sredstvima.
Takođe, modernizacija aviona "mig 29" i radara P-12 i P-18 je u završnoj fazi. Da bismo potpuno zaokružili sistem PVO ušli smo i u proces opremanja radarsko-računarskim sredstvima vazdušnog osmatranja i javljanja - kaže Žarković.
Ovu godinu sigurno će obeležiti nastavak saradnje sa koncernom "Erbas", sa kojim je dogovorena kupovina transpornog aviona "kaza" i čak 10 višenamenskih helikoptera H145M. Prve letelice za Vojsku Srbiju već su kompletirane u fabrici u Nemačkoj. Biće isporučene do proleća, a do početka sledeće godine Ratno vazduhoplovstvo imaće na raspolaganju punu eskadrilu ovih letelica.
Najvažniji dugoročni "otvoreni" projekat srpskog Ratnog vazduhoplovstva su pregovori sa francuskom firmom "Daso" o nabavci lovačkih aviona "rafal". Prema pisanju francuskih medija, o ovom poslu je postignuta načelna saglasnost obe strane, ali ne i dogovor o ceni i dinamici isporuke. Ugovor o kupovini aviona mogao bi biti zaključen ove godine, a vojska prvim letelicama može da se nada najranije 2028. ili 2029. godine.
Sistem PVO očekuje i nabavka savremenih radara, Foto MO
NAMENSKA MORA BOLjE DA RADI
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić najavio je nastavak velikih investicija u domaću namensku industriju. Od zaposlenih u vojno-industrijskom kompleksu, međutim, zatražio je promenu odnosa prema državi.
- Gledamo kako da na svaki način pomognemo fabrikama namenske industrije i uložimo novac, ali se nećemo dodvoravati radnicima. Otići ću u Kragujevac na razgovor sa radnicima "Zastave oružja", ali i oni bi trebalo da znaju da sa državom više nema igre.
Nijedna firma ne može da uspešno da radi ako prosečno dnevno nije na poslu 700 ljudi, što je slučaj u Kragujevcu.
STIGAO "MISTRAL", NA REDU RADARI
FRANCUSKA je, prema saznanjima našeg lista, započela isporuku raketnog sistema "mistral" Vojsci Srbije. Ovo sredstvo malog dometa, namenjeno dejstvima na ciljeve u vazduhu imaće ulogu zaštite jedinica i trupa na zemlji, posebno od dronova. Od Francuske se očekuje i isporuka "Talesovih" radara "graund master" GM-200 i GM-400. Ova sredstva biće oči i uši vojske, sa maksimalnim dometom do 470 kilometara. Radari otkrivaju ne samo neprijateljske avione i helikoptere, nego i dronove, krstareće rakete, pa čak i taktičke projektile.
Preporučujemo
MINISTAR VUČEVIĆ: Specijalne jedinice biće elita elite, udarna pesnica otadžbine
17. 01. 2023. u 09:43
"PA HAJDE DA PRODUŽIMO ZADOVOLjSTVO" Zaharova uputila misterioznu poruku Zapadu
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da su zapadne zemlje zabrinute zbog toga kakva bi još nova ispitivanja oružja Rusija mogla da sprovede nakon demonstracije rakete "Burevestnik".
01. 11. 2025. u 19:52
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
ACA UDARIO NA NEDU: Rodila se u TRI grada - ona je medicinski fenomen!
PEVAČ Aca Lukas ponovo je izazvao veliku pažnju javnosti kada je gostovao u podkastu „B-13“ kod makedonskog šoumena Bojana Jovanovskog, poznatijeg kao Boki 13, i žestoko kritikovao pevačicu Nedu Ukraden. U svom prepoznatljivom stilu, bez dlake na jeziku, Lukas je komentarisao, kako tvrdi, „višestruki identitet“ svoje koleginice.
04. 11. 2025. u 12:33
Komentari (1)