ŽELJE SRBA ŠIROM KOSMETA ISTE: Nova protekla mirno i bez organizovanog dočeka
ŽITELjI srpskih sredina na Kosovu i Metohiji Novu godinu dočekali su u miru uglavnom u krugu porodice i kućnoj atmosferi jer u većinski srpskim sredinama na području čitave pokrajine nije bilo organizovanog dočeka.
foto D.Z.
Žitelji srpskih sredina na Kosovu i Metohiji Novu godinu dočekali su u miru uglavnom u krugu porodice i kućnoj atmosferi jer u većinski srpskim sredinama na području čitave pokrajine nije bilo organizovanog dočeka.
U Kosovskoj Mitrovici i Gračanici najzabavnije je bilo za mališane koji su proetklih dana mogli da se slikaju sa Deda mrezem , dok su u novobrdskoj opštini volonteri NVO „Solidarnost za Kosovo „ iz Francuske delili novogodišnje poklone mališanima ovog kraja.
Iako je prva želja svih Srba širom pokrajine bila da i predstojeće praznike dočekaju u miru i da mir preovlada na ovim prostorima i za Novu godinu ali i svih ostalih dana čini se najteže je, kako upozoravaju oni koji se bave humanitarnim radom žitelji izolovanih povratničkih sredina u Metohiji.
-Najteže je u povratničkim sredinama gde ima po par srpskih kuća u kojima su ili stari usamljeni ili porodice sa decom koja nemaju društva niti poseta za praznike-kažu nam iz jedne humanitarne organizacije iz Gračanice koji su nastojali da za praznike obraduju bolesne mališane .Nova godina i prethodno uklanjanje barikada sa puteva na severu pokrajine doneli su olakšanje i nadaju se dugotrajniji spokoj žiteljima Rudara kod Zvečana gde je desetog decembra postavljena prva barikada.
-Mi smo navikli na stresove zbog upada kosovskih specijalaca ali i stranaca koji su nas bezbroj puta pretresali, ispitivali...Nadamo se da će godina pred nama biti spokojnija i da se nećemo okupljati zbog istih razloga kao i krajem protekle godine-kaže nam sredovečan bračni par iz jedne od prvih kuća u Rudaru u opštini Zvečan koji su prethodne dane proveli na barikadi ali koji su zbog blizine često bili i utočište novinarima koji su slali svoje priloge.
Iako se danas nisu oglašavali i politički predstavnici Srba sa KiM nekoliko dana uoči Nove godine isticali su da su mir i opstanak na ovim prostorima suštinski ciljevi i želje kako njihove tako i svih Srba sa KiM.
Preporučujemo
SKANDAL! RAMA OBJAVIO SNIMAK RAZGOVORA SA TAČIJEM: "Srećna nezavisnost komadante, brate moj, grlim te mnogo i volim" (VIDEO)
PREMIJER Albanije Edi Rama objavio je snimak telefonskog razgovora sa bivšim vođom zločinačke OVK Hašimom Tačijem, koji se trenutno nalazi u pritvoru Specijalnog suda u Hagu, gde je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
17. 02. 2026. u 20:01
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (0)