PRIVLAČE IH TAJNE ĐURĐEVOG GRADA: Tvrđava u Smederevu, uprkos pandemiji, poslednjih nekoliko godina mami sve veći broj turista
SMEDEREVSKA tvrđava sve je atraktivnija za turiste. Broj poseta prošle godine povećan je za četvrtinu, a tek od ovog proleća očekuje se da još veći broj gostiju zaviri u tajne srpske srednjovekovne prestonice.

Smederevska tvrđava, Foto N. Živanović
U drevnu tvrđavu na obali Dunava prošle godine došlo je 31.899 turista. Iako je rekordan broj poseta zabeležen pre pet godina, kada je bilo 40.000 posetilaca, epidemija korone ostavila je posledice i na drevnu lepoticu.
Ipak, posle zahuktavanja u 2021, sva je prilika, da bi ova sezona mogla doneti nove rekorde, a ujedno i prihode od turizma.
Najbolja pozivnica gostima jeste činjenica da je Mali grad, dvor srednjovekovnog vladara Srbije despota Đurađa Brankovića, jedan je od malobrojnih sačuvanih srednjovekovnih dvorova. Privlači monumentalnošću i lepotom, zanimljivim, pa čak iako neverovatnim - ipak istinitim pričama.

Portreti Brankovića, ,Foto B. Subašić
Jedna od takvih je i ona da je Smederevo imalo dvorskog kompozitora 200 godina pre ostatka Evrope. To je bio kir Stefan Srbin koji je na prestonom dvoru u 15. veku komponovao dela kao liturgijski kompozitor, ali i muziku za potrebe dočeka gostiju dvora.
Turisti ovde imaju jedinstvenu priliku da zavire čak i u riznicu srpskog vladara. Srbija je u to vreme bila jedna od vodećih proizvođača srebra i zlata u Evropi, a jedna od kovnica i riznica novca, visoke čistote zlata, bila je baš u dvoru u Smederevu. Ostaci riznice mogu se i danas videti u podu dvorske palate.
Samo na dva mesta u srednjovekovnim građevinama Evrope mogu se videti ostaci toaleta!
To su dvorac Karla Četvrtog - Karlštajn kod Praga i dvorac Brankovića u Smederevu. Pri vrhu kamenih stepenica, na delu koji vodi iz pravca privatnih odaja Đurđa i Jerine, može se i danas videti niša, koja je zapravo bila toalet. Toaleti se, takođe vide u delu pridvorne palate i na drugom nivou drvenih stepeništa.

Foto B. Subašić
"PUTOVANjE" KROZ VREME
U SMEDEREVSKOJ tvrđavi, moguće je i "putovati" kroz vreme.Posetioci koji na leto budu došli, zakoračiće u budućnost, tačnije u 7530. godinu. Svedočanstvo tome može se pročitati na Krstastoj kuli dvora gde piše: "Hristu Bogu blagoverni despot Đurađ gospodar Srblja i Pomorja zetskog po volji njegovoj sagradi ovaj grad u leto 6938." Reč je o starom srpskom kalendaru, po mnogima najstarijem i najtačnijem poznatom istoriji. Razlika između tog i tadašnjeg kalendara je 5508. godina.
Preporučujemo

MAESTRALNA DELA VREDNIH DOMAĆICA: Smotra "Slavski kolač" ove godine revijalno (FOTO)
26. 01. 2022. u 15:45

DRŽAVA OBNOVILA CEROVAČKU CRKVU: Dosad uloženo 17,5 miliona dinara (FOTO)
26. 12. 2021. u 13:51

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)