VITEZOVI SE VRATILI U KRUŠEVAC: Na megdan došli konjanici, strelci, borci sa kopljima, najmlađi Stefan ima samo četiri godine (FOTO)
NA desetine vitezova iz cele Srbije, konjanika, streličara, boraca odvažnih sa kopljem i mačem pristiglo je na 5. Viteški megdan u Kruševcu, a najmlađi među njima ima samo četiri godine!
Foto: S. Babović
Zove se Stefan Đurović i u Lazarev grad, gde se od 25.do 27.juna i održava atraktivna manifestacija Turističke organizacije Kruševac, ”dojahao” je na viteškom konju iz Kragujevca.
- Oduševljen je festivalom, zavoleo je pored nas srednjevekovne običaje, a kako je još mali, tek se sada upoznaje sa nasleđem - kaže za “Novosti” Igor Đurović, Stefanov otac, arheolog, koji svira gusle trzačke i psaltir, preteču klavira.
U SVEBOR Savezu Srbije svedoče za “Novosti” da je interesovanje za Viteški megdan bilo izuzetno, kao i da su vitezovi pristigli iz više družina iz cele Srbije.
- Nismo mirovali ni za vreme epidemije, iako festivala nije bilo, trudili smo se da kroz radionice pobošljamo našu opremu, uvek ima posla - kaže za “Novosti” Ivan Lazić, predsednik SVEBOR-a. - Ovde smo sa 30 vitezova različitih sposobnosti i afiniteta, ima i onih koji neguju davno zaboravljenu veštinu “đostranje” - borbu sa dva dugačka ratna koplja.
Zajedno sa vitezovima, u Arheološki park Kruševački grad, gde su tokom vikenda postavljeni šatori i gde se jarbola vijore zastave viteških družina, došli su i izrađivači srednjevekovne grnčarije. Specijalno za najmlađe posetice festivala organizovane su i grnčarske radionice.
- Već 13 godina radim sa decom i to je nešto najlepše na svetu - kaže grnčarka Sanja Janković iz Niša, koja radi u “Keramici Konstantinus” na izradi srednjevekovnih krigli, dozera za rakiju, dekorativnih predmeta za kojima vlada velika potražnja.
Na festivalu posla ima i za “lukare”. Dejan Rakić iz Naupara kod Kruševca već sedam godina izrađuje lukove i strele od raznovrsnih komada drveta. Profesionalni je stolar i zaljubljenik u neobično oružje.
U PONUDI I NAJBOLjA VINA
U Turističkoj organizaciji Kruševac se nadaju da je prva masovna manifestacija, koju pripremaju nakon što je utihnula epidemija samo jedna u nizu koja će do kraja jeseni privući brojnu publiku, kako je bilo i pre epidemije. Koncert Nacionalnog ansambla “Kolo” je prvog dana privukao par hiljada posetilaca, a jednaka poseta očekivala se i za nastup Biljane Krstić i “Bistrik orkestra”.
- ”Carski festival Lazarevi putevi vina” je sadržaj koji smo ponudili ovog subotnjeg dana, kao novinu na tradicionalnom festivalu, gde će se predstaviti više od 20 vinarija iz Srbije -napominje Dragana Kostić, predstavnica TOK, koji je uspešno organizovao Viteški megdan u Lazarevom gradu.
- Interesovanje za srednjevekovnim oružjem je čini mi se sve veće, a pored lukova i strela, radim vosak za zaštitnu, mete,vrhove strela, posebna tela strela-šaftove - priča lukar Dejan.
Među zaljubljenicima u srednji vek je i Aleksandra Mitrović, grafički dizajner iz Beograda, koja izlaže na Srednjevekovnom bazaru u okviru Viteškog megdana.
- Izrađujem nakit inspirisan unutrašnjosti Pećke patrijaršije, manastira Sopoćani, Visoki Dečani, Kalenić, potražnja za nakitom postoji i među turistima, mnogi ga kupuju,jer može predstavljati i suvenir - objašnjava Beograđanka Aleksandra Mitrović, koja je od majke nasledila ljubav prema istoriji umetnosti.
Do kraja Viteškog megdana koji se završava u nedelju Dečijim viteškim festivalom i venčanjem bračnog para u srednjevekovnom stilu u Crkvi Lazarica, posetioci će moći da pogledaju i nadmetanje u hajdučkim disciplinama, viteške borbe, okušaju se u jahanju konja gađanju iz strele. Na srednjevekovnom bazaru u ponudi su dragocene rukotvorine.
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)