BEOGRADSKE PRIČE: Selidba poslednjih Obrenovića
POSLEDNjI srpski vladari iz dinastije Obrenović bili su kralj Aleksandar i kraljica Draga, koji su ubijeni u Majskom prevratu 1903. godine.

Foto: Arhiva
Bio je to dramatičan istorijski događaj koji i danas rađa oprečne reakcije.
Obrenovići su bili sahranjeni u staroj Crkvi Svetog Marka, koja se nalazila neposredno uz današnji veličanstveni hram. Tu crkvu su zvali i "Grobljanska", jer se pored nje prostoralo Staro groblje, koje je pokrivalo prostor današnjeg Tašmajdanskog parka.
Njihovo večno konačište nije bilo dugog veka, jer je stari hram postradao u jednom požaru tokom nemačke okupacije u Drugom svetskom ratu. Tada je organizovan prenos posmrtnih ostataka koji se i sada nalaze u kripti nove crkve posvećene istom svetitelju.

Foto: Arhiva
PANČA
Prvobitna crkva posvećena Svetom Marku napravljena je posle selidbe prvog srpskog groblja u Beogradu, koje se nalazilo u blizini današnjeg Zelenog venca. Daleke 1926. godine knez Miloš naredio je da se groblje preseli na Tašmajdan, a crkva je napravljena najviše od priloga tadašnjeg trgovca Lazara Panče.
Preporučujemo

EVO GDE SU ODSEDALI ELITNI GOSTI BEOGRADA: Legendarni hotel "Srpski kralj"
24. 01. 2021. u 07:10

PODIZANjE NOVOBEOGRADSKIH BLOKOVA: Sudar različitih vremena i Peternekov traktor
31. 01. 2021. u 20:21

PUTIN IMA PREDLOG ZA KRAJ RATA, PODRŽAVA GA I AMERIKA! Oglasio se Lukašenko posle sastanka sa ruskim predsednikom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je posle današnjeg sastanka sa ruskim liderom Vladimirom Putinom u Moskvi da će Kremlj uskoro izaći sa „vrlo dobrim predlogom“ za okončanje rata u Ukrajini, koji, kako tvrdi, u velikoj meri podržavaju i Sjedinjene Države.
26. 09. 2025. u 20:19

RUSI NAPALI SEVERNO OD KIJEVA: Desetine hiljada ljudi bez struje i vode, Ukrajinci besni zbog nedostatka odbrane
RUSKI dronovi gađali su u četvrtak, 25. septembra, ključnu infrastrukturu u gradovima Černigov i Nižin na severu Ukrajine, ostavivši desetine hiljada stanovnika bez struje i vode.
25. 09. 2025. u 16:56

MOGUĆA I ZATVORSKA KAZNA: Koje sankcije prete Laziću - advokat objasnio šta čeka pevača posle saobraćajke
ADVOKAT Boško Žurić detaljno je objasnio kakve kazne sleduju za ono što je uradio pevač Darko Lazić.
26. 09. 2025. u 12:39
Komentari (1)