SINA MI OTELI, STAN SAM MORAO DA PRODAM ŠIPTARIMA ZA 8.000 MARAKA: Potresno svedočenje Predraga Dedića u Hagu
U sudnici Specijalizovanog suda u Hagu, u procesu protiv nekadašnjeg lidera tzv. OVK Hačima Tačija, video-linkom svedočio je Predrag Dedić, otac Bobana Dedića iz Orahovca, koji je bio zaposlen kao knjigovođa u Poljoprivrednom kombinatu "Žitopromet" u Orahovcu i otet je jula 1999. Njega je otela teroristička Oslobodilačka vojska Kosova, kada je sa majkom išao ka svom stanu u Orahovcu kako bi uzeli stvari.

Foto: Printskrin
Predrag je saznao da mu je sin odveden u zatvor tzv. OVK u zgradi bivšeg vatrogasnog doma i otišao je da pokuša da ga oslobodi. Čim je ušao u zgradu, pripadnici OVK su i njega zatvorili. Predrag je kasnije oslobođen, a Bobanovo telo ni do danas nije pronađeno.
Predrag je u sudnici opisao i kako su Albanci terali Srbe da im prodaju stanove. Tako je prošao i on.
- Morao sam da prodam stan koji su prvo opljačkali. Preko jednog posrednika Šiptara sam prodao. Rekao mi je - danas mi ga prodaj za 8.000 maraka, a ako nećeš, sutra će vredeti 5.000 maraka. Dao sam ga za osam - ispričao je svedok Dedić.
U optužnici piše da su se likvidacije dešavale u Orahovcu, gde je prema optužnici stradalo 11 osoba. Ubijeni su Cvetko Pelević, Panta Grković, Marko Jelić, Boban Dedić, Hisen Krasnići i još šest neimenovanih osoba.
Stradanje Pelevića i Grkovića ovako je opisano u optužnici:
- Dana 16. juna 1999. ili približno tog datuma, izvesni pripadnici OVK odveli su Pelevića i Grkovića iz njihovih kuća u Orahovcu. Oni su maltretirani pre nego što su odvedeni. Pojedini pripadnici OVK su istog dana oteli najmanje tri osobe. Posmrtni ostaci Grkovića kasnije su pronađeni. Telo Cvetka Pelevića nikada nije pronađeno - piše u optužnici.
Dalje se navodi da su Bobana Dedića krajem juna 1999. automobilom odvezli pojedini pripadnici OVK izvan fabrike "Broj 18" u Orahovcu.
- Poslednji put je viđen u pritvoru pojedinih pripadnika OVK, a njegovi posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni - tvrdi tužilaštvo.
Tačiju, ali i Kadriju Veseljiju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju se sudi za ratne i zločine protiv čovečnosti, najmanje 102 ubistva, otmice, mučenja, protivpravna zatvaranja...

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

BLOKIRAO PROMETNU ULICU: Kad su videli ko je za volanom, niko nije smeo ni da priđe! (VIDEO)
NEODGOVORNI vozač "honde" blokirao je nedavno ulicu ispred mumbajskog tržnog centra Lokhandvala, međutim kada su ostali vozači prišli da ga pitaju ga kako se to ponaša i zatraže od njega da skloni vozilo, usledio je pravi šok.
31. 07. 2025. u 17:34
Komentari (0)