Pravi raj: U ovoj branji u Srbiji je najtoplija voda, a cene su za svačiji džep
Dok se planine polako zelene, a miris roštilja najavljuje praznike, Vranjska Banja se izdvaja kao destinacija koja nudi nešto što nijedna druga u Evropi nema – najtopliju vodu, ali i ono što je domaćem turisti najvažnije: mir, zdravlje i izuzetno pristupačne cene. Iako izvesno skromnih smešzajnih kapaciteta i atraktivnih sadržaja, predstavlja pravi raj na samo petnaestak kilometara od Vranja.
Foto: J.Stojković
Vranjska Banja je sigurno najpoznatija po svojoj vodi. To je najtoplija banja u Evropi.
Foto: J.Stojković
Za razliku od ekskluzivnih spa centara, ovde su medicinske kupke i masaže dostupne po cenama koje su prilagođene domaćem standardu, što je idealna prilika da praznike iskoristite za „reset“ organizma.
Južnjački roštilj i lokalni specijaliteti u obližnjim restoranima i dalje drže titulu najboljeg odnosa cene i kvaliteta. Prvomajski ručak u Vranjskoj Banji koštaće vas znatno manje nego u prestonici ili razvijenijim turističkim centrima, pa tako četvoračlana porodica može imati pristojan obrok za svega par hiljada dinara.
Foto: J.Stojković
Osim tople vode, Banja nudi prelepe staze za šetnju, čist vazduh i neposrednu blizinu Vranja, grada sevdaha i Bore Stankovića.
Ako tražite mesto gde ćete za 1. maj zaista odmoriti, a da pritom ne potrošite čitavu platu, Vranjska Banja je logičan izbor. To je prilika da osetite vrelinu najtoplije vode u Evropi i gostoprimstvo juga koje se pamti duže od praznika.
Vranjska Banja nosi epitet kraljevske banje jer su u njoj spas i lečenje tražili članovi obe srpske kraljevske dinastije, Obrenović i Karađorđević. Ona je jedna od svega nekoliko banja u Srbiji koje zvanično pripadaju Udruženju kraljevskih banja.
Foto: J.Stojković
Najpoznatiji kraljevski gost koji je u Banji redovno lečio kostobolju i reumu tokom 1914. i 1915. godine. Upravo ga je u Vranjskoj Banji zatekla vest o početku Prvog svetskog rata. Danas se u Specijalnoj bolnici s ponosom čuva i dalje koristi njegova autentična kraljeva kada, pa nikako ne smete propustiti kupanje u lekovitoj vodi, kraljevski.
Kralj Milan Obrenović je 1888. godine naložio izgradnju Državnog hotela, koji je postavio temelje modernog lečilišta. Takođe je naredio sadnju čuvenog drvoreda divljih kestena koji vodi od železničke stanice do centra banje.
Kraljica Draga Obrenović posećivala je banju početkom 20. veka radi lečenja steriliteta. Njen boravak je bio toliko značajan da se banja u tom periodu često nazivala i "Banja kraljice Drage".
VUČIĆEVA IZJAVA UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Bruje o onome što je rekao britanskom novinaru u lice
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića koju je dao britanskom novinaru Alisteru Kembelu u podkastu "Ostalo je politika" udarna je vest u ruskim medijima.
27. 04. 2026. u 22:03
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Drama u Vašingtonu: Melanija ugledala sporno ime na papiru, pa prebledela - evo šta je zapravo pisao na cedulji
MISTERIOZNI komadić papira izazvao je brojne komentare nakon incidenta sa pucnjavom na večeri Udruženja dopisnika Bele kuće u Vašingtonu.
27. 04. 2026. u 10:00
Komentari (0)