JUBILEJ ZAVIČAJNOG MUZEJA: Izložbom slave 20 godina rada
U ZAVIČAJNOM muzeju u Petrovcu na Mlavi otvorena je izložba povodom 20 godina rada ove ustanove.
Foto: D. N.
Posetioci mogu videti arheološku postavku sa neolitskog lokaliteta Belovode i dokumentarno-istorijsku izložbu o nastanku i razvoju Petrovca na Mlavi do Drugog svetskog rata.
Belovode su arheološko nalazište sa ostacima naselja iz 5400 godine pre nove ere, nestalo 1500 godina kasnije, u požaru koji su izazvala vandalska plemena. Prostiralo se na oko 100 hektara i imalo je stotinak kuća.
Život ljudi u ovom naselju prikazan je kroz rekonstrukciju jedne vinčanske kuće sa predmetima koji su korišćeni u svakodnevnom životu.
Foto: OU Petrovac na Mlavi
Karakteristike vinčanske kulture mogu se upoznati kroz predmete od kamena, gline i životinjskih kostiju, kao i preko predmeta religijskog karaktera, kao što su pojedine posude, figurine i žrtvenici.
Lokalitet Belovode predstavlja najstarije nalazište u ovom delu Evrope, na kome je dokazano rudarstvo i metalurgija bakra.
Drugi deo stalne postavke prikazuje period formiranja Petrovca na obalama Mlave i njegov privredni, ekonomski, društveni i kulturni razvoj do sredine 19. veka. Posetioci mogu videti plan Petrovca iz 1928. godine, na kojem su predstavljeni najbitniji objekti iz predratnog perioda, kao i panoe na kojima je prikazan život grada tokom njegovog razvoja.
Zbog aktuelne epidemije korona virusa, izložba u Zavičajnom muzeju može pogledati u pojedinačnim posetama i uz poštovanje mera zaštite.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
VIRUS KORONA U BRANIČEVSKOM OKRUGU: Novozaraženih 57, ukupno obolelih 498
29. 07. 2020. u 16:15
FILM O STRADANjU SRBA U NDH Ministarstvo: "Djeca Kozare" zasluženo podržana od FCS
21. 07. 2020. u 15:21
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MISTERIJA KOJA GODINAMA PROGANjA SRBIJU: Šta je majka pronašla na mestu gde je stradao njen sin?
FILIP Tomović imao je 17 godina kada je njegov život tragično prekinut, a slučaj njegove smrti godinama kasnije ostao je jedan od najpotresnijih događaja koji se povezuje sa pričama o delovanju satanističkih i okultnih grupa u Srbiji.
09. 07. 2026. u 13:29
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)