KRUG ZAGONETKI JOŠ NE ZATVARA: Slavko Bovan iz Kikinde je najmlađi dobitnik nagrade za životno delo Enigmatskog saveza Srbije

Рада Шегрт
Rada Šegrt

05. 05. 2025. u 16:45

VIŠE je neospornih činjenica koje potvrđuju da je Slavko Bovan iz Kikinde (64) jedan od najboljih enigmata u Srbiji. Poslednja u nizu je nagrada za životno delo koju mu je prošle godine dodelio Enigmatski savez Srbije (ESS). Najmlađi je u ovoj ligi inteligentnih kojem je ukazana ovakva čast.

КРУГ ЗАГОНЕТКИ ЈОШ НЕ ЗАТВАРА: Славко Бован из Кикинде је најмлађи добитник награде за животно дело Енигматског савеза Србије

Foto: R. Šegrt

Zato u šali kaže da bi mogao da dobije i duplu, ako poživi kao kolege koje su ranije zaslužile ovo priznanje, jer su svi imali više od sedam i po decenija života. Ni ovo nije nemoguće ako mu Svevišnji i hercegovački kameni geni podare dug vek.

- Dvadeset treći sam dobitnik te nagrade i daleko najmlađi. Ovakva priznanja u svim oblastima obično se daju onima na kraju karijere, ali meni se, eto, dogodi ranije. Iako mi je priznanje veoma drago i značajno, imam nameru da još dugo sastavljam i rešavam zagonetke - kaže majstor za ukrštenice, anagrame i rebuse.

Pobedničke pehare, nagrade i priznanja osvaja duže od 40 godina, otkako se bavi enigmatikom. Ni broj im ne zna. Proglašen je za najboljeg i u Bosni i u Srbiji. Iako je do sada objavio sigurno oko 70.000 zagonetki, skromnost ga zaustavlja na nižoj cifri, pa kaže 50.000. Diplomirani je pravnik po obrazovanju, zaposlen u gradskoj administraciji u Kikindi, ali je u ovom gradu poznatiji kao autor ukrštenica, pobednik televizijskih kvizova i novinar. Na sever Banata došao je pre nešto više od 30 godina i enigmatiku podigao na nivo popularnosti.

Foto: R. Šegrt

Enigmatska reprezentacija_sleva Vanja Tomašev. Ilija Stančul, Zlatan Pupezin i Slavko Bovan

Zaslužan je za ponovno povezivanje enigmata iz regiona. Pre 13 godina u ovom gradu je okupio oko 100 izvanrednih enigmatičara iz bivše Jugoslavije. Bio je to njihov prvi susret nakon raspada te velike zemlje. Te, 2012. godine, on i njegove kolege iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Rumunije i Srbije rešavali su "mamutsku skandinavku" dugu 160 metara. Dve godine ranije Kikinda je bila mesto rođenja "mamutske ukrštenice", duge 60 metara, sa čak 18.000 polja.

- "Mamutsku skandinavku", najdužu ukrštenicu na svetu, sastavila su 122 autora iz 12 zemalja, na 18 jezika. Imala je više segmenata, povezanih preko pojma "kikindski mamut" - prenosi Bovan jedinstveni događaj u Kikindi i enigmatici.

Rođen u Mostaru, gde je diplomirao pravo, prvi posao dobio je u Sarajevu, ali ne zbog te diplome, već je platu zaradio na ukrštenicama.

- Enigmatika mi se davno uvukla pod kožu, a postala profesija sa 26 godina, kada sam počeo da radim u sarajevskom enigmatskom listu "Orbis". Radni vek pravnika planiram da završim naredne godine, a enigmatski krug se još ne zatvara - kaže Bovan.

Autor je radijskih i televizijskih kvizova, ali i prvog i jedinog enigmatskog časopisa koji je izlazio u ovom gradu - "Razbibrige".

- Prva dva, tri broja bila su izdanje latiničnih "Kikindskih" novina, a onda su izlazile samostalno. Štampali smo 12 brojeva - seća se Slavko Bovan.

Najenigmatskiji grad

- KIKINDA je najenigmatskiji grad u našoj zamlji. Na Balkanu je jači samo Široki Brijeg u Hercegovini, koji ima četiri velika imena, a mi tri. Pre mene, nagrade za životno delo od ESS dobili su Ilija Stančul (87), prvi velemajstor enigmatike u nekadašnjoj SFRJ i Zlatan Pupezin (83), autor prve "osmosmerke" objavljene u Srbiji, u časopisu "Eureka". Kao đaku asocijacija na Kikindu nisu mi bili ni crep ni brašno, već Ilija Stančul - iskren je Bovan.

U Kikindu je došao zbog rata, a sa ovim gradom u kojem mu je već živela sestra, povezala ih je, opet - ko drugi nego enigmatika.

- Na takmičenju sam osvojio prvo mesto, a nagrada je bila putovanje u Beč. Pošto sam završavao fakultet i išao na ekskurziju, putovanje u Austriju poklonio sam sestri. Ona je na tom putu upoznala ženu iz Kikinde koja joj rekla da velika mesna industrija PIK traži diplomiranog veterinara. Sestra se tako ovde zaposlila, udala i stekla porodicu. Kada je kasnije izbio rat u Bosni, sa suprugom koja je bila trudna do zuba, došao sam i ja - kazuje životopis.

Bovan je pobednik mnogih televizijskih kvizova. U jednom je pre više godina, sa ekipom Kikinde, kao glavnu nagradu, gradu doneo sanitetsko vozilo.

- Na "Nevesinjskoj olimpijadi", koja traje nekoliko dana, od 52 discipline najpopularnije su konjičke trke, a odmah iza njih je kviz. Osam puta sam bio u finalu, sa tri protivnika. Osvojio sam tri zlatne, dva srebrne i tri bronzane medalje - nabraja uspehe.

A jedan od najvećih je, ipak, četvorogodišnji unuk Luka, koji već ispoljava dedine sklonosti. Umesto majice, za poklon iz Mostara više voli slikovnice i bojanke. I deda je kao osnovac, od prvog honorara za rebus, kupio knjigu Albera Kamija "Stranac".

Klub uspešan na takmičenjima

BOVAN je pre deset godina osnovao i Enigmatski klub "Kikinda", koji je najuspešniji na takmičenjima. Članovi su iz naše zemlje, ali i drugih država. Trenutni predsednik kluba je Vanja Tomašev. Redovno okupljaju kolege na "Enigmatskim danima ludaje".

- Dva puta smo u Hrvatskoj bili drugi, što je veliki uspeh, jer oni imaju jake ekipe, a i jezik nam se, ipak, malo razlikuje - kaže Bovan.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POGLEDAJTE KAKO IZGLEDA PUTINOV STAN: Sve pršti od luksuza, otvorio čak i frižider, ima i kapelu (VIDEO)