OSAM DECENIJA PONOSNO NOSE BARJAK SLOBODE:Posle 42 dana opsade Kraljevo je krajem novembra 1944. godine oslobođeno od okupatora (FOTO)
NAKON troipogodišnje okupacije tokom koje su nemački fašisti počinili brojne zločine nad nevinim stanovništvom i iscrpljujućih borbi za oslobođenje grada na Ibru, jedne od najtežih u okviru završnih okršaja za oslobođenje Srbije i Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, Kraljevo je 29. novembra 1944. godine konačno dočekalo slobodu.

Narodni muzej Kraljevo
Združene jedinice Narodno oslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) i sovjetske Crvene armije su nakon 42 dana opsade, u noći između 28. i 29. novembra konačno prešle Ibar i ušle u opustošeni grad, strateški veoma važan u povlačenju nemačke vojske iz Grčke. Upravo zbog toga su okupatori i podigli mostobran oko Kraljeva u dužini od oko 35 kilometara, a nemačke jedinice, koncentrisane u gradu i okolini, brojale su između 20.000 i 30.000 vojnika.

Narodni muzej Kraljevo
- Oslobođenjem Niša i Beograda onemogućeno je povlačenje nemačke Grupe armija "E" iz Grčke pravcem Solun-Skoplje-Niš-Beograd, a kako je jedini mogući pravac ostao dolinama Ibra i Zapadne Morave, Kraljevo je dobilo važan strateški položaj. Usled takvog razvoja situacije nemački komandant je izdao naređenje u kojem se nalagala odsudna odbrana Kragujevca, Kraljeva i Čačka - kaže istoričar arhivista Darko Gučanin, direktor Narodnog muzeja u Kraljevu.
Prema njegovim rečima, prve borbe započele su 16. oktobra 1944. godine okršajima manjeg intenziteta SS divizije "Princ Eugen" sa jedinicama 3. srpske brigade NOVJ kod Čukojevca, a značajniji sukobi počinju 22. oktobra.
- Intenzivne bore trajale su do 2. novembra, ali su vitalne saobraćajne komunikacije za evakuaciju Grupe armija "E" ostale pod nemačkom kontrolom. Mostobran je bio veoma dobro utvrđen, a sem toga, Crvena armija nije dejstvovala onoliko ambiciozno koliko su Nemci predviđali. Glavnina ljudstva i borbenih efektiva Crvene armije zadržala se u operaciji oslobađanja Beograda, a potom su sve njene jedinice, osim 68. streljačkog korpusa, premeštene na budimpeštansko-bečki pravac, dok je težište borbenih dejstava jedinica NOVJ preneto na Sremski front - pojašnjava Gučanin.

Narodni muzej Kraljevo
Nakon uspešnog izvlačenja glavnine nemačke Grupe armija "E" iz Makedonije i sa Kosova i Metohije, kraljevački mostobran je posle 17. novembra godine izgubio svoj značaj.
- Već 25. novembra nemačke trupe su započele povlačenje i rušenje objekata u Kraljevu i okolini. Nemačko povlačenje iz samog Kraljeva počelo je 27. novembra. Tog i sledećeg dana vođene su borbe na prilazima gradu, a predveče 28. novembra oslobodioci su stigli do desne obale Ibra, dok su jedinice Crvene armije pružale intenzivnu artiljerijsku podršku. U noći između 28. i 29. novembra oslobodioci su ušli u grad - naglašava direktor Narodnog muzeja u Kraljevu.
Tadašnji žitelji Kraljeva su 29. novembra dočekali prvi dan u slobodi. Odmah narednog dana, oslobodilačka vojska je sa narodom odala poštu streljanima u masovnoj odmazdi fašista oktobra 1941.
Kraljevo je oslobođenje dočekalo uz ogromne ljudske i materijalne gubitke, bez zgrade pogodne za smeštaj vojske, bolnice, škola i javnih ustanova. Prilikom povlačenja 34. armijski korpus nemačke vojske je razorio železničku infrastrukturu, aerodrom i sva važnija postrojenja.

Narodni muzej Kraljevo
- Naša je dužnost i obaveza da se sa velikim ponosom i poštovanjem sećamo herojskih dela i žrtava hrabrih srpskih i ruskih boraca koji su posle velikih borbi 1944. godine konačno uneli barjak slobode u okupirano Kraljevo - poručuje dr Milan Matijević, predsednik Društva za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova "Jovo Kursula".

G.Šljivić
Oslobodioci
U BORBAMA za oslobođenje Kraljeva na strani oslobodilaca su učestvovale 223. divizija 68. korpusa 3. Ukrajinskog fronta Crvene armije i 2. proleterska divizija 14. korpusa NOVJ sačinjena od 4. crnogorske brigade, 3. i 6. srpske brigade i ponovo osnovanog 2. odreda "Jovan Kursula" sastavljenog uglavnom od lokalnih stanovnika. Kasnije, 14. novembra, pristigle su i jedinice 25. divizije. Jedinice NOVJ brojale su oko 5.700 boraca, dok je crvenoarmejaca bilo oko 5.000.

G.Šljivić

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)