NEDELJA SRPSKE KULTURE U EGIPTU: Sečanje na Svetog Savu i jačaer odnosa
PRVA Nedelja srpske kulture u Egiptu biće održana od 22. do 29. januara u Južnom Sinaju, najavio je danas ambasador Egipta Amr Alguvejli i dodao da će manifestacija biti prilika i za jačanje veza između srpskih i egipatskih regiona, kao i za bratimljenje Niša i Šarm el Šeika koga zovu "draguljem sinajskog poluostrva i ponosom Egipta".

Foto: Pixabay
Dani Srbije u Egiptu biće iskorišćeni i za podsećanje na veze dve zemlje koje sežu u daleku prošlost, a najbolja prilika za to biće poseta manastiru Svete Katarine, na Sinajskoj gori, u kojem je boravio i Sveti Sava, a srpski kraljevi Dragutin i Milutin monaštvu slali poklone.
Manastir Svete Katarine, osnovan 527. godine, a u kojem se između ostalog čuva i prvi srpski psaltir će, kako je za Tanjug najavio ambasador, posetiti i vladike Srpske pravoslavne crkve, a u nastavku događaja "Kulturno nasleđe Egipta: crkve i manastiri" koji je organizovala amabasada Egipta povodom Božića u kripti Hrama Svetog Save u nameri da ilustruje egipatske svetinje kao remek dela arhitekture, poput najstarijeg na svetu manastira Svetog Antonija.
- Tokom Nedelje srpske kulture biće potpisan i Memorandum o uspostavljanju saradnje i prijateljstva Niša i Šarm El Šeika, a u prisustvu čelnika oba grada, kao i predstavnika kulturnih, naučnih privrednih institucija - naveo je za Tanjug ambasador Alguvejli koji je koorganizator manifestacije zajedno sa Guvernoratom Juznog Sinaja, na čelu sa Ministrom Halidom Fudom koji je Srbiju posetio u julu.
Ambasador je podsetio da Šarm el Šeik, koji se nalazi u azijskom delu Egipta nije samo mondenska turistička destinacija već i svetski kongresni centar u kojem i UN organizuju skupove.
- Poseta će ojačati rastuće partnerstvo Srbije i Egipta, dugo 113 godina i na regionalnom nivou, a potpisivanje sporazuma o prijateljstvu i saradnji Južnog Sinaja i Niša biće prekretnica u tom pogledu - rekao je ambasador i podsetio da su sporauzmi rezultat višednevnih susreta koje je delegacija Južnog Sinaja imala letos u Nišu.
Kako je najavio u Egiptu će se sastati predstavnici univerziteta Kralj Salman u Šarm El Šeiku i Niškog univerziteta i razgovati o saradnji u različitim naučnim oblastima kao i novom partnerstvu sa Tehnološkim parkom u Nišu.
Prema rečima ambasadora, kraj januara biće rezervisan za okrugli sto čiji će učesnici biti predstavnici regionalnih privrednih komora Niša i Južnog Sinaja, koji je jedan od 27 guvernorata na koje je Egipat podeljen.
Manifestacija je, kako kaže, dobra prilika da se Srbija i njeni potencijali promovišu i van afričkog dela Egipta.
Šrm el Šeik koji tokom čitave godine privlači turiste iz celog sveta, pre svega lepotom, gde kupanje ili ronjenje na koralnim plažama, posebno ono u prirodnim tropskim akvarijumima punim zadivljujuće flore i faune, predstavlja jedinstven doživljaj, tokom Nedelje srpske kulture biće domaćin finalne večeri izbora za Miš Srbije, a na inicijativu organizatora izbora, koji su kontakirali Guvernorat Juznog Sinaja.
BONUS VIDEO:
Družila se sa Hičkokom, a Ričard Barton je tražio da igraju zajedno
Preporučujemo

IZVORI BUDUĆNOSTI SU U NAŠOJ PROŠLOSTI: Sećanja Nikole Kusovca, istoričara umetnosti
09. 01. 2022. u 14:00

IZLAGANjE U 2022. GODINI: Poziv umetnicima iz Kulturnog centra Kruševac
16. 12. 2021. u 15:42

NEVEROVATNA GREŠKA RUSIJE Zelenski: Moskva poslala Ukrajini tela 20 ruskih vojnika prilikom repatrijacije
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da se prilikom repatrijacije tela poginulih vojnika ispostavilo da su 20 onih koje je Rusija vratila kao ukrajinske poginule vojnike, u stvari bili ruski vojnici, a da je jedan bio strani plaćenik.
21. 06. 2025. u 15:10

MUP IZDAO HITNO UPOZORENjE ZA GRAĐANE SRBIJE: Odmah pozovite ovaj broj
SEKTOR za vanredne situacije MUP apeluje na građane da budu savesni pri upotrebi otvorenog plamena i, ako primete požar, da odmah pozovu vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193.
21. 06. 2025. u 15:40

INCEST UNIŠTIO PORODICU: Glumici brat krstio ćerku, a ona ga zavela i rodila mu sina
SLAVNA glumica Greta Skaki u jednom momentu je bila tema svih medija, nakon što je obelodalila da je u romansi sa svojim bratom od tetke Karlom Montegacom. Ova romansa razorila je njenu porodicu, a njih dvoje su se u jednom momentu čak i zakleli na večnu ljubav.
21. 06. 2025. u 10:39
Komentari (0)