UGALJ I DIZEL GUŠE SUBOTICU: Udruženje građana "Solidarnost" realizuje ambiciozni projekat "Monitoring zagađenosti vazduha"

Ј. ЛЕМАЈИЋ

13. 11. 2021. u 07:26

UREĐAJI za merenje kvaliteta vazduha u Subotici često pokazuju parametre koji su znatno viši od graničnih vrednosti.

УГАЉ И ДИЗЕЛ ГУШЕ СУБОТИЦУ: Удружење грађана Солидарност реализује амбициозни пројекат Мониторинг загађености ваздуха

Foto J. L.

Za to su u najvećoj meri kriva individualna ložišta, koja čine čak 57 odsto indikovanih zagađivača, a tu su i motori sa unutrašnjim sagorevanjem - naročito "dizelaši" i industrijska postrojenja.

Svesni da se to ne može tako lako sprečiti, članovi udruženja građana "Solidarnost" traže da se u gradu instaliraju merni uređaji, pa da Subotičani blagovremeno budu obaveštavani o periodu najvećeg zagađenja.

- Postavili smo još četiri instrumenta koji ukazuju da je u oktobru vazduh čak 11 dana bio u kategoriji "jako zagađen". Ako je standard 25, a zagađenje više od 600, onda možemo da zamislimo šta smo sve usdisali... Stručnjaci bi trebalo da utvrde koliko još mernih instrumenata treba da se postavi - ističe Mikloš Olajoš Nađ ispred UG "Solidarnost" koje realizuje projekat "Monitoring zagađenosti vazduha".

Svesni da sami malo toga mogu da učine, jer je ugalj i dalje osnovni energent u mnogim domaćinstvima, ovdašnji ekološki aktivisti apeluju na povećanje zelenih površina, promovišu bicilizam i predlažu da se više koristi obilaznica, kako bi se saobraćaj teških vozila izmestio iz centra grada.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: Nije dovoljno jak! Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.

06. 08. 2025. u 16:06

Komentari (0)

PARTIZAN JURI ZALIHU ZA REVANŠ NA OSTRVU: Hibernijan je protiv Danaca pokazao da se ne plaši da napadne i u gostima