IGRAĆE SE JOŠ! Crvena zvezda pobedila Partizan, ABA finale se nastavlja

18. 06. 2023. u 23:13 >> 23:17

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan u trećem meču finala ABA lige rezultatom 91:78, i tako izborili četvrtu utakmicu u seriji koja se igra na tri pobede, jer je sada 2:1.

ИГРАЋЕ СЕ ЈОШ! Црвена звезда победила Партизан, АБА финале се наставља

Najefikasniji u redovima pobednika bili su Nedović sa 19, te Mitrović i Petrušev sa po 16 poena, a kod crno-belih Egzum sa 16 i Madar sa 15.

Crveno-beli su ovom pobedom izborili pravo da još jednom budu domaćini, a naredni, četvrti duel, na programu je takođe u hali "Aleksandar Nikolić", i to u utorak od 19 časova po srednjoevropskom vremenu.

ABA liga, treća utakmica finala 2022/2023

Crvena zvezda - Partizan 91:78 (19:21, 19:20, 24:18, 29:19)

Beograd - Hala: Aleksandar Nikolić; Gledalaca: 7.648 Sudije: Javor, Hordov, Kardum

Crvena zvezda: Holand i Lazarević nisu igrali, Vildoza 14p, 4os, 5as, 2sk Kampaco 7p, 6as, 2os, Mitrović 16p, 7sk, 3as, Lazić 6, Martin 7, Dobrić 4, Nedović 19, Marković, Petrušev 16p, 5sk, Bentil 2
Partizan: Ledej 9p, 5sk, Avramović i Koprivca nisu igrali, Panter 12, Smailagić 6p, 4sk, Papapetru 2, Egzum 16, Naneli 6, Lesor 4p, 9sk, Trifunović, Anđušić 0, Madar 15p, 3sk

KRAJ! Crvena zvezda - Partizan 91:78

39' - Kampaco daje trojku za +15 u korist Zvezde.

Fakundo Kampaco tokom treće utakmice ABA finala Zvezda - Partizan / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

39' - Madar je izgubio loptu, Mitrović pogotkom posle "krađe" razigranog Vildoze odvodi Zvezdu na 88:74. Smanjuje Partizan to na 12 razlike košem Pantera, pa trener Zvezde, Duško Ivanović, traži tajmaut 105 sekundi pre kraja. Rezultat je 88:76.

39' - Madar pogađa trojku, a onda Vildoza uzvraća istom metom na 1:55 do kraja - 86:74 za Zvezdu.

38' - Prva akcija crno-belih posle tajmauta: greška u koracima Dantea Eguzma. Još 2:45 do kraja.

38' - Kampaco proigrava Mitrovića slanjem lopte o parket, a iskusni igrač potom pogađa koš te trener Partizana Obradović traži tajmaut jer njegova ekipa gubi sa 11 razlike, 82:71.

37' - Nedović ne greši, +9 za Zvezdu, 80:71, posle čega Smailagić ne pogađa koš crveno-belih, koji imaju nov napad.

37' - Posle duže vremena, Panter pogađa trojku i Partizan prilazi na 77:71. Na drugoj strani terena Trifunović pravi prekršaj prilikom dalekometnog šuta Nedovića, ali je nezgodno doskočio i drži se za skočni zglob leve noge. Nedović će izvesti tri slobodna bacanja.

Detalj sa treće utakmice ABA finala Zvezda - Partizan / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

36' - U ovim trenucima i jedni i drugi greše, Partizan gubi loptu, a Dobrić u kontri 4 na 3 ne pogađa kontru. Trenutno je 77:68, još četiri minuta i devet sekundi do kraja.

35' - Ne pomaže tajmaut crno-belima, Nedović nastavlja da pogađa (sedam poena u ovoj četvrtini), a Zvezda potom slobodnim bacanjima Martina odlazi na 77:67.

34' - Traži Željko Obradović tajmaut, jer je Nedović ubacio najpre koš uz dodatno slobodno bacanje, potom još jednom poenitrao i Zvezda dolazi do velikih +8, 73:65.

33' - Na -7 je bio Partizan, a onda je Madar ubacio trojku - 68:65. Nastavlja se neizvesna borba u trećem meču finala. Podsetimo, pobedi li Partizan, osvaja titulu, a pobedi li Zvezda, igraće se četvrta utakmica.

31' - Vildoza poentira, Zvezda odlazi na 65:69.

Radost Luke Vildoze tokom treće utakmice ABA finala Zvezda - Partizan / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

Kraj treće četvrtine, Zvezda vodi 62:59.

30' - Opet je tajmaut Željka Obradovića prenuo njegovu ekipu, koja je prišla na 60:57, uz pola minuta do kraja treće deonice.

28' - Filip Petrušev i saigrači uspevaju da umire Partizanove napade i  "mirnije" ruke odigraju svoje akcije u napadu, pa su poveli sa 58:53... što posle asistencije Vildoze za Martina postaje i +7, odnosno 60:53. Serija 8:1 za crveno-bele.

28' - Sa linije penala Zvezda vraća prednost, a na drugoj strani Mitrović faulira Anđušića koji je bio u prodoru.

27' - Brz odgovor crno-belih, nerešeno je, 52:52, posle čega Nedović ne poentira iz prodora po čeonoj liniji, a Anđušić na drugoj strani promašuje trojku.

27' - Promašuju i jedni i drugi, greše i jedni i drugi. Važnost utakmice uzima danak. Fakundo Kampaco je, posle dobre defanzivne reakcije sunarodnika iz Argentine, Vildoze, u kontri Zvezde fauliran, a pogodio je, za njega netipično, samo jedno bacanje - 52:50-

26' - Partizan je iskoristio Zvezdin promašaj da priđe na 51:50, a neugo zatim Filip Petrušev je nezgodno pao. Iako samostalno napušta parket, neko vreme sigurno se neće vraćati u igru, malo hramlje Zvezdin košarkaš i reprezentivac Srbije.

26' - Posle malo "iseckane" igre, usled prekršaja i grešaka, meč ulazi u drugu polovinu 3. četvrtine, Zvezda vodi sa 51:48 i - promašuje šut.

Fakundo Kampaco u razgovoru sa sudijama tokom 3. utakmice ABA finala / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

25' - Vildoza vraća prednost Zvezdi, a onda je Madar pao posle duela sa Vildozom, kome je dosuđen 2. prekršaj. Rezultat je 49:47 za Zvezdu.

24' - Posle greške crno-belih, Mitrović iznova poentira, ali Madar pogađa trojku - 47:47.

23' - Mitrović "dvojkom" opet preokreće rezultat, 45:44

23' - Naneli "vraća" trojku, pa i prednost Partizanu - 43:44.

23' - Na isteku drugog minuta treće četvrtine, Branko Lazić trojkom vraća prednost Zvezdi, 43:41.

22' - Mitrović iz skok-šuta, posle ofanzivnog skoka, smanjuje zaostatak Zvezde na 40:41.

21' - Prokockali su crveno-beli svoj napad, ali su dobrim pozicioniranjem u odbrani sprečili pogodak rivala iz tranzicije. Madar je potom promašio šut sa čeone linije, ostalo je 38:41.

21' - Crveno-beli su oduzeli loptu Panteru, a u kontri je Mitrović, kome je lopta bežala, uspeo da se lukavo snađe, pa je Zvezda dobila novu priliku.

21' - Počelo je drugo poluvreme, Partizan ima loptu.

Dok ne počne treća deonica, evo zanimljivih fotografija iz hale "Aleksandar Nikolić":

Kraj poluvremena, Partizan vodi sa 38:41. Posle 11 promena vođstva. Uzbudljivih 20 minuta košarke je za nama. Još toliko sledi.

20' - Kampaco je nadmudrio odbranu crno-belih, dodao Petruševu koji je promašio zicer. A onda je Naneli pogodio trojku iz levog ugla. Ipak, pregledaće se snimak, da se vidi da li je bilo gaženja linije. Još dva sekunda do kraja druge deonice.

20' - Poslednji je minut druge deonice. Nedović je postigao trojku koja se nije važila, jer je Martin napravio prekršaj u napadu. Na semaforu je 38:38.

19' - Lesor postiže prve poene na meču (37:36), potom Anđušić krade loptu crveno-belima, pa Papapetru pogađa koš i Partizan posle nekoliko minuta Zvezdine bolje igre opet vodi - 37:38.

18' - Partizan se probudio. Anđušić, tačnije. Prvo koš pa dodatno slobodno bacanje, nedugo zatim trojkka i - 35:34 je samo za Zvezdu koja je vodila sa +5 u prošlom minutu. U međuvremenu je Petrušev još jednom poentirao.

17'  - Zvezda produžava svoju seriju na 7:0, vodi sa 33:28 posle pogotka Petruševa.

16' - Vildoza je ukrao loptu Ledeju, ali je požurio sa dalekometnim pokušajem i promašio. Ostalo je 29:28 za Zvezdu, posle čega je Madar promašio trojku, a Mitrović uhvatio loptu. Dodao ju je Nedoviću, koji je zakucao - 31:28.

15' - Deveta smena, sada pa Zvezda vodi, 29:28 je za domaćina. Još pet minuta i 25 sekundi do kraja poluvremena.

Luka Vildoza slavi dobar potez na 3. utakmici ABA finala Zvezda - Partizan / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

14' - Osma smena u vođstvu, 26:28 je za Partizan.

13' - Sada Partizanov trener, Željko Obradović, traži tajmaut, jer je Zvezda napravila seriju 7:0 posle minuta predaha koji je zatražio Ivanović - na semaforu je 26:25.

13' - Vildoza pogađa trojku, pa potom crno-beli greše, a onda Mitrović iz odbojke poentira - 24:25! Derbi je sve zanimiljiviji!

12' - Dvaput u nizu poentira Egzum, sa četiri nova svoja poena donosi dosad najveću prednost jednom od učesnika finala, Partizan vodi sa 19:25. Nedugo zatim, trener Zvezde Duško Ivanović traži tajmaut.

Trener Zvezde Duško Ivanović tokom 3. meča ABA finala Zvezda - Partizan / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

10' - Dante Egzum iz prodora vraća vođstvo crno-belima i ... to je kraj prve četvrtine (19:21). Završena je posle mnogo, mnogo bure na terenu i van njega, čak 54 minuta u odnosu planirani početak derbija. Biće ovo duga košarkaška noć... Pratite je uz portal "Novosti"!

10' - Ledej je iz okreta vratio prednost Partizanu (17:19), posle čega je Dobrić uzvratio sa čeone linije - 19:19.

10' - Kampaco je ubacio samo drugo slobodno bacanje. A onda je, čim su crno-beli prešli na Zvezdinu polovinu terena, napad prekinut. Verovatno zbog preostalog vremena na semaforu.

9' - Partizan je iznova poveo (Panterovim slobodnim bacanjima), a onda je na drugoj strani terena Smailagić faulirao Kampaca, koji će imati slobodna bacanja. Lesor, Smailagić  i Madar imaju po dva prekršaja, što može da bude problem za crno-bele.

9' - Nedović probija odbranu Partizana, poentira za 16:15. Prvi njegovi poeni posle one početne minijature.

8' - Partizan trojkom Egzuma preuzima vođstvo, 14:15, posle čega Zvezda greši, a onda crno-beli ne odlaze na +3 jer su napravili prekršaj u napadu.

7' - Petrušev (jedini uz Nedovića u Zvezdinoj ekipi koji dosad nije zamenje) pogađa iako fauliran, ali ne i slobodno bacanje - 14:12.

7' - Fauliran je Egzum prilikom brzog prodora ka košu Zvezde, pa je Partizanov Amerikanac, koji je izleteo izvan terena, raširenim rukama nešto gestikulirao Martinu koji ga je faulirao. Skočila je na igrača crno-belih publika iza Zvezdinog koša, dobacio je Egzumu nešto Nedović... Emocije na sve strane. Partizan je posle slobodnog bacanja (pogođenog) dobio loptu za novi napad.

7' - Fauliran je Martin posle dodavanja Kampaca. Napravio je potom drugi deo dvokoraka Zvezdin centar i pogodio koš, što se priznalo. A posle izjednačenja, slobodno bacanje je izveo precizno - 12:11 za Zvezdu posle trominutne "pauze" u poentiranju.

6' - Egzum promašuje trojku, a njegov saigrač, Lesor, pravi faul u napadu.

6' - Kampaco je probao da postigne trojjku sa preko sedam metara, nije bio uspešan. Napad za crno-bele.

6' - Spiker se obratio publici, zamolio da se sportski navija. Igrači su se vratili na parket, meč se nastavlja napadom Zvezde.

6' - Meč je prekinut! Izgleda da je neko gađao Lesora čim je zakoračio na parket!

6' - Bučna reakcija crveno-bele publike posle ulaska Matijasa Lesora na parket. Na drugoj strani, ulaze u igru Martin i Kampaco.

6' - Vodila je Zvezda 9:3, sada je 9:11, jer je Panter dao trojku i prilično utišao dotad glasno navijanje "delija". Stefan Marković potom promašuje dalekometni šut kojim je hteo da uzvrati, no crveno-beli su uspeo da dođu iznova do lopte.

5' - Ne uspeva Mitrović da poentira pored Smailagića, a onda pomenuti igrač Partizana pravi faul u napadu. I dalje 9:8 i, interesantno, još uvek u igri nema Fakunda Kampaca, koji je obično starter u ekipi Zvezde. A njegova ekipa, posle odličnog početka, iznova greši, beži lopta crveno-belima.

4' - Tajmaut Željka Obradovića je baš prodrmao crno-bele. Prvi šut nisu iskoristili, ali su ofanzivnim skokom omogućili Madaru da postigne trojku, da bi posle kiksa domaćih (Nedovićev brzoplet šut), i Partizan napravio seriju 5:0, pa je prišao na 9:8 poenom Pantera.

3' - Trojka Smailagića - prvi pogodak Partizana na meču, rezultat je 4:3, ali samo privremeno, jer istom merom uzvraća Nedović (7:3), koji potom iz kontre, posle greške Nanelija, poentira za 9:3.

3' - Problem za Zvezdu, druga lična greška Branka Lazića, posle dva minuta i 9 sekundi igre. Ostaje na parketu kapiten crveno-belih.

2' - Ledej je promašio dva slobodna bacanja, ostalo je 2:0 za domaćine na isteku drugog minuta, a to je onda Mitrović udvostruči poentiranjem "horogom" preko Smailagića.

2' - Prvi poeni na meču: Luka Mitrović zakucavanje posle pik-en-rol akcije s Vildozom i dodavanjem Argentinca o parket - 2:0.

2' - Greše domaćini, potom i gosti, vreme je isteklo za napad crno-belih. I dalje 0:0, počeo je drugi minut meča.

20.55 - Počela je utakmica, i to napadom Zvezde koji je završen tako što je Petrušev izgubio loptu, da bi potom Panter promašio trojku.

20.54 - Vildoza, Nedović, Lazić, Mitrović, Petrušev počinju meč u Zvezdinom dresu, a petorka Partizana je Madar, Naneli, Panter, Smailagić, Ledej.

Igrači Partizana pred 3. meč finala ABA lige / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

20.48 - Zagrevanje je, konačno, obavljeno. U toku je predstavljanje ekipa...

20.33 - Vratili su se akteri na teren. Za 20-ak minuta se može očekivati početak. Ako sve bude u redu.

20.32 - Prvotimci Partizana su bili zasuti sa tribina upaljačima i kovanicama, a posle nekoliko minuta delovalo je da se situacija smirila. Onda je deo navijača domaće ekipe želeo fizički da se obračuna sa nekim od košarkaša Partizana, pa je moralo da reaguje obezbeđenje. Posle toga, košarkaši Partizana su napustili parket i stali sa zagrevanjem.

Publika je dobila poslednje upozorenje da će, ukoliko ponovo bude incidenata prilikom izlaska košarkaša Partizana, dvorana biti ispražnjena. Utakmica će početi 25 minuta nakon ulaska crno-belih na teren, ukoliko sve bude u redu.

20.25 - Ekipe su se povukle s terena! Prvo Partizan, potom i Zvezda. Izgleda da su crno-beli izašli jer su gađani s tribina.

Uoči meča

Dva burna duela su za nama, a uvod u novi je takođe bio takav. Partizan jeste uspeo da "odbrani" domaći teren i vodi sa 2:0, pa tako ima priliku da na terenu Crvene zvezde prekine dominaciju večitog rivala na Jadranu, te pobedom (igra se do tri trijumfa) osvoji titulu i izbori plasman u Evroligu.

Pred izabranicima Duška Ivanovića je teška misija, pošto do sada niko u regiolanom takmičenju nije uspeo da nadoknadi "minus" posle dva poraza na startu serije od sezone 2014/2015 kada je počelo da igra po ovom sistemu.

Da bi Zvezda uopšte imala priliku da odbrani trofej, potrebno da je pobedi utakmice broj tri i četiri u dvorani "Aleksandar Nikolić" i onda proba da uradi nešto što do sada nikome nije pošlo za rukom.

Crveno-beli se uzdaju u domaći teren koji je velika snaga tima sa Malog Kalemegdana. Branko Lazić i drugovi su u seriji od 10 vezanih pobeda kod kuće, trijumfovali su na 14 od poslednjih 16 mečeva u nekadašnjem "Pinoiru". A od kada je na klupu seo crnogorski stručnjak, njegova ekipa je samo pet puta izgubila kao domaćin.

Ipak, pita se nešto i Partizan koji ima dve meč lopte. Izabranici Željka Obradovića su ostvarili dva zaslužena trijumfa, ali će protiv sebe imati i motivisanog rivala, ali i takvu publiku crveno-belih.

Bonus video: Nikola Jokić doživeo ovacije kada je pravo s NBA finala došao u Sombor na hipodrom