SLOŽNO PROTIV NUKLEARNOG OTPADA: Vlada RS podelila zadatke zbog radiokativnog odlagališta u Trgovskoj gori
IZJAVA hrvatskog člana UO Nuklearne elektrane "Krško" (NE Krško) Saše Medakovića da će radioaktivni otpad iz tog postrojenja biti odlagan na Trgovskoj gori, kod Dvora na Uni i na granici sa Srpskom, upalio je sve alarme u Vladi Srpske i traži se brza reakcija svih resora.
Foto: Printskrin/Jutjub/AlDžazira
Kako bi se što konkretnije suprotstavili Hrvatskoj, da primi nuklearni otpad iz Slovenije i smesti ga na granici sa RS i tako ugrozi 250.000 ljudi koji žive u prečniku od 100 kilometara, svih 16 resora u Vladi RS dobilo je zadatke da doprinesu borbi protiv skladištenja radioaktivnog otpada na toj lokaciji.
- Pitanje odlaganja opasnog otpada na Trgovskoj gori direktno utiče i zadire u sve interese Srpske, kako u pogledu zaštite životne sredine, tako i u pravo lokalnih zajednica, ali i bezbednosti građana. Zbog toga smo predstavili našu informaciju na sednici Vlade, koja je jednoglasno usvojena - izjavio je ministar za prostorno uređenje i ekologiju Bojan Vipotnik.
Naveo je da su odlučili da iniciraju postupak uključivanja svih ministarstava u rešavanje tog problema.
- To znači da će svako ministarstvo u okviru svog resora i nadležnosti imati set aktivnosti kroz stručne radove i analize i na taj način doprineti dodatnoj argumentaciji prema ekspertskom i pravnom timu - izjavio je Vipotnik.
Ne poštuju konvencije
MARIO Crnković kaže da Hrvatsku, koja je vlasnik polovine NE "Krško" u Sloveniji ne zanimaju nikakve konvencije, struka i dobrosusedski odnosi, njih samo zanima da što pre izguraju radioaktivne i druge opasne otpade u BiH.
- Slepo se drže političke odluke iz 1999, kada su praktično odabrali Trgovsku goru, a sve drugo je bacanje prašine u oči. Potrebno je hitno reagovanje institucija ka Hrvatskoj, Sloveniji, EU, kao i međunarodnim organizacijama u vezi sa ovom problematikom - poručio je Crnković.
Kroz usvojeni dokument na sednici Vlade, pobrojane su pojedinačno aktivnosti svakog ministarstva koje bi trebalo da sprovedu u vezi sa ovom problematikom.
- Reč je o obimnom dokumentu. Tako na primer Ministarstvo porodice i sporta treba da ukaže na potencijalne probleme pronatalitetne i demografske politike, resor poljoprivrede kako bi sve uticalo na vode, zemljište, a Ministarstvo zdravlja ukazaće na potencijalne probleme kada je reč o zdravlju građana - kaže Vipotnik.
Predsednik Udruženja "Grin tim" Mario Crnković kaže da je skandalozna izjava Saše Medakovića i navodi da je ta vrsta pritiska i to pre pribavljanja dozvola, usmerena na mnoge, od građana koji će učestvovati u procesu donošenja odluka, preko službenika koji će obrađivati dokumente, do donosilaca odluka na različitim nivoima.
- Svi oni treba da pomisle da je to "gotova stvar", i da bilo koje akcije ili stavovi koji su u suprotnosti već donetoj odluci neće imati efekta - kaže Crnković.
Preporučujemo
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (0)