KIVI BUJA I NA BALKANU: Promena klimatskih uslova u RS omogućila i uzgajanje tropskog voća
PRIMERI sadnje tropskog voća u Srpskoj su sve češći, pa tako možemo videti različite sorte koje se pre nekoliko godina nisu sadile kod nas, a najbolje nam, kako kažu sagovornici "Novosti", uspeva kivi.

Foto: Tajana Cvijetić
Dragoja Dojčinović, predsednik Udruženja voćara RS, kaže da se klima promenila i tako nam donela malo drugačiju sortu voća koja je, ipak, uz svu volju i želju, zahtevna za naše podneblje.
- Klima se promenila i kivi uspeva u većini delova Srpske, izuzev u planinskim predelima, ali nerado to sade jer nemamo mi adekvatnu tehnologiju. Narandže i limun se uglavnom sade u Hercegovini, dok Semberija i Potkozarje nisu baš idealni za to voće - kaže Dojčinović.
Dodaje da su rizični i skupi takvi zasadi.
- Priroda je i čudo i sa njom se teško boriti, da zasadimo jedan hektar tropskog voća, a naiđu hladnoće, nikad se ne zna kakva će zima da bude, i sve uništi. U mnogim delovima Srpske nema puno ni vode, a to voće traži veliku količinu vode. Nemamo dovoljno ni sunca, niti dovoljno toplih dana i koliko treba hladnih dana, sve to ima svoje i struka mora o tome da odluči. Uglavnom se sadi za domaćinstvo, a kada bi se sadili hektari, to bi iziskivalo mnogo troškova i rizika - smatra Dojčinović.
Vlasnik jednog banjalučkog rasadnika Drago Narandžić gaji različite vrste egzotičnik biljaka i citrusa.
Uslovi
METEOROLOG Anđelko Savić kaže da je naša umerena kontinentalna klima najbolja na svetu, ali ipak nije za tropsko voće. Kako kaže, tropsko voće može uspevati na Mediteranu, i u znatno toplijim krajevima, ali kod nas baš i ne.
- Imamo različite vrste citrusa, a pored toga i čuvarkuće, uglavnom egzotične biljke, a što se tiče egzotičnih biljaka tražimo one koje mogu da budu napolju, a citrusi ne mogu. Oni se moraju zimi skloniti. Imamo sibirski limun, koji može da prezimi u zemlji, i ne zaštićuje se - ističe Drago.
Citrusi nisu zahtevni za održavanje, samo što se zimi moraju uneti u prostoriju, a leti mogu biti bilo gde, dodaje Drago, koji u svojoj raznolikoj ponudi ima masline, nar, tamaris, tisu, magnoliju, japansku trešnju.
Kaže da se cene sadnice limuna kreću od 20 do 50 KM, a sve zavisi od veličine i starosti stabla.
Savo Marković iz Banjaluke kivi sadi vać 10 godina.
- Videli smo kivi kod rođaka u Srbiji, pa smo se i mi odlučili da pokušamo sa sadnjom tog tropskog voća, i uspelo nam je, svake godine imamo oko 50 kilograma kivija - govori Savo i zaključuje da je kivi jači od zime.

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

INCIDENT NA EVROVIZIJI: Albanski navijači napali Princa, u grupu navijača uletelo obezbeđenje
PREDSTAVNIK Srbije na Evroviziji u Bazelu, Princ od Vranje završio je prvu probu u Bazelu, koja je protekla veoma burno
08. 05. 2025. u 16:27
Komentari (0)