PORODIČNO NASILJE ŠIROM SRPSKE U PORASTU: Kako pomoći žrtvama da prekinu „začarani krug“ i pobede PTSP?

Милена Грубор
Milena Grubor

18. 03. 2024. u 07:15

PODACI Uprave policije Republike Srpske pokazuje da je trend nasilja u porodici u porastu, tako je lani za skoro petinu povećan u odnosu na prethodnu godinu.

ПОРОДИЧНО НАСИЉЕ ШИРОМ СРПСКЕ У ПОРАСТУ: Како помоћи жртвама да прекину „зачарани круг“ и победе ПТСП?

Šaterstok

Tokom 2023. godine MUP Srpske evidentirao je 1.034 krivična dela nasilje u porodici, dok je u 2022. bilo 861 takvo delo, što znači da je došlo do porasta za oko 20 odsto.

Stupce crne hronike skoro svakodnevno pune priče o nasilju nad ženama, koje su pored fizičke često izložene i psihičkoj torturi, a nažalost, sve češća su i ubistva. Aktivistkinje Fondacije "Udružene žene" Banjaluka nedavno su istakle da je za dve godine ubijeno čak 16 žena.

Iako se o problemu nasilju nad ženama danas mnogo govori i sprovode kampanje, veliki broj njih, prema rečima psihologa Maje Kovačević, i dalje nije u dovoljnoj meri upoznat sa mogućnostima traženja pomoći i podrške. U većini slučajeva porodično nasilje ostaje neprijavljeno i nevidljivo.

- Često se dešava da žene ostaju u nasilnim vezama i ne traže pomoć jer smatraju da je njihova krivica što ih partner vređa, udara i slično. Takođe, ako je žena odrastala u okruženju u kojem je zlostavljanje bilo uobičajeno, ona ne može da zna kako treba da izgleda zdrav odnos. Kao rezultat toga, teško joj je da prepozna da je ponašanje partnera zlostavljačko - objašnjava Kovačevićeva.

Bilo kakav oblik nasilja u intimnim odnosima događa se postepeno i u ciklusima, a s vremenom postaje sve teže i zahtevnije izaći iz takve situacije i potražiti pomoć.

Narušavanje i mentalnog zdravlja

NASILjE nad ženama i devojčicama, jedno od najraširenijih kršenja ljudskih prava u svetu, predstavlja lični, porodični i društveni fenomen čiji se uzroci odnose na socijalne, psihopatološke i kulturološke faktore, dovodeći do narušavanja kvaliteta života i mentalnog zdravlja onih koji su mu izloženi.

- U mnogim slučajevima su žrtve i finansijski zavisne od partnera koji ih zlostavlja, nemaju vlastita primanja, nemaju gde da žive i nemaju podršku. Ti faktori mogu uticati na to da žena ne napusti odnos u kojem doživljava zlostavljanje - istakla je i dodala:

- Mnoge žene koje doživljavaju nasilje u strahu su da će partner postati još nasilniji, da će ih ubiti ako pokušaju da odu, jer im preti da će povrediti njih, decu ili članove porodice.

SOS telefon!

DA bi se žrtva zaštitila od nasilja u porodici i dobila adekvatnu pomoć, i kako bi institucije delovale, treba slučaj da prijavi policijskoj stanici ili Centru za socijalni rad. U slučaju da nije u mogućnosti da to učini, može da pozove SOS telefon 1264, koji je aktivan 24 časa. SOS poziv je besplatan i anoniman ukoliko osoba koja traži pomoć to želi.

Prema istraživanjima, između 15 i 20 odsto žrtava razvija hronični posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).

- Važno je da se žrtve ne krive zato što su ostale u nasilnim vezama i da dobiju podršku kako bi im bilo omogućeno da napuste nasilan odnos i potraže pomoć - zaključila je Kovačevićeva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLJEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLjEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

BRIŽLjIVO upakovane dve nagorele voštanice i jedna raskošna osmanska sablja pronađene u skromnoj sobi Stepe Stepanovića posle njegove smrti 27. aprila 1929. otkrile su da veliki vojskovođa nije smatrao pobede na Ceru i Solunskom frontu najvažnijim bitkama koje je vodio, već osveta srednjovekovnih srpskih vitezova izginulih u Maričkoj bici.

28. 04. 2024. u 06:30

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

NEMAČKA koja je glavni sponzor sarajevske „Rezolucije o Srebrenici“ pokušava da progura taj cinični istorijski falsifikat kroz Generalnu skupštinu UN u vreme jedne tragične godišnjice, oslobođenja koncentracionog logora Dahau, nespornog svedočanstva o najvećem genocidnom programu u istoriji čovečanstva čiji je autor – Nemačka.

28. 04. 2024. u 07:00

Komentari (0)

NOVAK ĐOKOVIĆ GLEDA I NE VERUJE! Evo šta je Rafael Nadal upravo rekao o Noletu u Madridu