JUNI KADA JE PROGNANO 30.000 SRBA: Obeležena 31. godišnjica od egzodusa meštana iz doline reke Neretve
U Mostaru i Nevesinju obeležena je 31. godina od progona Srba iz doline reke Neretve.

D. Curać
Za nekoliko dana u junu 1991. godine, od Čapljine do Bradine, proterano je sa svojih vekovnih ognjišta više od 30.000 Srba, kojima je zapaljena i uništena imovina. U tim danima stradalo je i nestalo više stotina vojnika i civila.
Jedno od mesta stradanja je i Buna kod Mostara gde se već godinama svakog juna okupljaju Srbi iz doline reke Neretve, koji simboličnim bacanjem cveća u reku Bunu i paljenjem sveća vraćaju sećanje na ubijene. I posle tri decenije nastavlja se potraga za 81. meštaninom koji se vode kao nestali. Samo u tom mestu stradalo je 29 vojnika i civila, a za sedam osoba porodice i dalje tragaju.
- Tražim brata Sinišu Marića. Posle 31. godine mi se nalazimo na istom mestu, sa istim pitanjem i zahtevima. Posle 31. godine mi tapkamo bez nekih rezultata, bez saznanja, bez ičega. Mislim da je suvišno svako naše ponavljanje, ali bez obzira na sve mi ćemo i dalje dolaziti, tražiti i ne odustajemo - istakla je Slavica Slavić.
Aljonka Dželatović, predsednica Organizacije porodica poginulih boraca, civila i nestalih Srba iz Nevesinje, razočarana je u nadležne institucije BiH koje su zadužene za pronalazak nestalih osoba, posebno kada su u pitanju Srbi.

D. Curać
- Tih dana '91. godine 14, 15. i 16. juna, stradalo je i nestalo 431 građanin srpske nacionalnosti, a do danas 81 meštanin nije pronađen. To su naše najteže rane. Obnoviti i crkvu, dom i građevine je teško, ali u poređenju sa traženjem nestalih je vrlo lagano. To je najteži posao koji je zapao u ćorsokok, ako kažemo da smo pre tri godine identifikovali tri sugrađana, nedavno jednu, a 81. se traži, dok se ukupno iz Republike Srpske traga za 1646 osoba. Ljudi koji u tome učestvuju očigledno da nisu adekvatni, da se moraju menjati, kao i načini i metode traženja - istakla je Dželatović.
ZAPALjENE CRKVE
Tog 15. juna 1992. zapaljena je i Saborna crkva Svete Trojice u Mostaru, simbol i srce srpskog identiteta Mostara i tada najveća pravoslavna bogomolja na Balkanu. Nakon toga zapaljeni i porušeni su manastir Žitomislić, Stara crkva Presvete Bogorodice. Nakon toga u Eparhiji zahumsko-hercegovačkoj i primorskoj oštećen je i devastiran najmanje 81 objekat Srpske pravoslavne crkve. Od ovoga broja njih 24 nalazili su se na području opštine Mostar.
Obeležavanje progona Srba i Dana nestalih istočne Hercegovine nakon Mostara nastavljeno je i u Nevesinju. Cveće je položeno na Spomenik slobode u Nevesinju i na spomen-kosturnicu.

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)