"NE POSTOJI SVETIJA DUŽNOST OD PAMĆENJA": Jasenovac i Donja Gradina su najstrašnije svedočanstvo o užasnom stradanju nedužnih
SRPSKI član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, izjavila je danas da su Jasenovac i Donja Gradina, kao najveće stratište, najstrašnije svedočanstvo o užasnom i monstruoznom stradanju nedužne dece, žena i muškaraca.

Foto: D. Gavrić
- Ne postoji izgovor kojim bi se opravdao zaborav na mučko stradanje našeg naroda i genocid u Drugom svetskom ratu, kao što ne postoji ni svetija dužnost od pamćenja - navela je Cvijanović na Instagramu.
Cvijanović je istakla da je zbog toga od izuzetnog značaja što se Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donja Gradina, obeležava zajedno sa rukovodstvom Srbije i izuzetno velikim brojem građana.
Dan sećanja obeležile su danas, na centralnoj manifestaciji u Spomen-području Donja Gradina, zajedno Srpska i Srbija.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja i 127.000 antifašista.
U Jasenovcu je stradalo 20.000 dece. Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je bila najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac, koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja NDH.
BONUS VIDEO:UZ TAKTOVE "MARŠA NA DRINU": Pogledajte defile specijalnih jedinica Vojske Srbije
Preporučujemo

VUČIĆ: Gradićemo memorijalni centar u Donjoj Gradini i u Beogradu
23. 04. 2023. u 14:25

DODIK UGOSTIO VUČIĆA: Na poklon „Đedova rakija“ predsedniku Srbije (FOTO)
23. 04. 2023. u 14:49

DOGOVORENO PRIMIRJE IRANA I IZRAELA: Tramp - Kraj rata; Bombe SAD nisu uništile nuklearna postrojenja? (FOTO/VIDEO)
RAT Izraela i Irana - 11. dan.
23. 06. 2025. u 08:17 >> 00:53

HAMNEI PREVARIO TRAMPA: Amerika gađala prazno nuklearno postrojenje?
VISOKI iranski izvori rekli su Reutersu da je većina visoko obogaćenog uranijuma na lokaciji Fordo uklonjena pre američkog napada.
22. 06. 2025. u 10:37

ISTINA O BEBEKOVOM POREKLU: Demantovao pogrešne informacije
PEVAČ Željko Bebek proslavio se u bendu Bijelo dugme, a onda je nizao uspehe i u solo karijeri. On je decenijama na javnoj sceni, a malo ko zna da njegovo ime nije Željko.
25. 06. 2025. u 16:30
Komentari (0)