BRAĆA I SABORCI: Jevreji gosti Bijeljine i RS
DELEGACIJA Federacije lokalnih vlasti Izraela posetila je Savez opština i gradova Republike Srpske, čiji je predsednik i gradonačelnik Grada Modin Haim Bibas veliki prijatelj Republike Srpske i srpskog naroda, što dokazuje i činjenica da je ovo njegova dvanaesta poseta Republici Srpskoj.

foto: V.Mitrić
- Bibas i naši izraelski prijatelji su nas uvek predstavljali u najboljem svetlu na međunarodnoj sceni, a ova posjeta je prilika da produbimo saradnju, koja će biti krunisana u oktobru potpisivanjem sporazuma između Federacije lokalnih vlasti Izraela i Saveza opština i gradova Republike Srpske. Sporazum će otvoriti put za uspostavljanje partnerske i pobratimske saradnje između lokalnih zajednica u Izraelu i Republici Srpskoj, kao i za jače veze između naših naroda - istakao je predsednik Saveza opština i gradova Republike Srpske i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.
Federacija lokalnih vlasti Izraela okuplja 257 lokalnih zajednica, u kojima živi oko 9,5 miliona stanovnika.
- Pre jedanaest godina Modin i Banjaluka su započeli prijateljstvo i postali smo gradovi pobratimi. Želimo da i drugi gradovi Izraela i Republike Srpske uspostave partnerske i pobratimske odnose, zato smo pozvali predstavnike Saveza opština i gradova Republike Srpske da prisustvuju našoj godišnjoj internacionalnoj konferenciji, na kojoj će prisustvovati oko stotinu zvanica iz Sjedinjenih Američkih Sržava, Evrope, Dalekog Istoka, Australije i drugih krajeva sveta. Republika Srpska je veliki prijatelj Izraela i smatramo da je vreme da unapredimo naše odnose i na nivou saradnje lokalnih zajednica - naglasio je predsednik Federacije lokalnih vlasti Izraela i gradonačelnik Modina Haim Bibas.
Nakon sastanka u prostorijama Saveza opština i gradova Republike Srpske, delegacija Federacije lokalnih vlasti Izraela i gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović posetili su postavku „Jevreji u Bijeljini“ u Muzeju „Semberija“ i Jevrejsko groblje u Bijeljini.
Gradonačelnik Petrović je istakao da će Gradska uprava učiniti sve da očuva istorijsko i kulturno nasleđe bijeljinske jevrejske zajednice i da srpski narod nikada neće zaboraviti dobar suživot i zajedničko stradanje sa Jevrejima ovih prostora.
- Zahvalni smo na svemu što je Izrael učinio za Republiku Srpsku i ponosni smo na naše veze sa jevrejskom državom i narodom. Bijeljina želi da ima partnerstvo ili pobratimstvo sa sebi sličnim gradom u Izraelu, jer fascinantni rezultati koje ta zemlja ostvaruje na svim poljima pokazuju da možemo mnogo od njih da naučimo i da ćemo imati višestruku korist od razmjene znanja i iskustava - dodao je potpredsednik Saveza opština i gradova Republike Srpske i gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović.
Preporučujemo

SEĆANjE NA DUŠKA RADOVIĆA: Otvorena izložba "Bio jednom jedan laf" u Bijeljini
11. 08. 2021. u 17:17

SKUP O ZNAČAJU DOJENjA U BIJELjINSKOJ BOLNICI: Prednosti za bebu i majku (FOTO)
09. 08. 2021. u 12:13

JEDNA OD NAJBLIŽIH TRAMPOVIH SARADNICA ŠOKIRALA: Vanzemaljci postoje, podelićemo istinu sa narodom
DIREKTORKA nacionalne obaveštajne službe (DNI) Tulsi Gabard rekla je da veruje u postojanje vanzemaljaca, ali je istakla da mora da bude "oprezna" u vezi s onim što iznosi u javnost, budući da ima pristup velikom broju poverljivih informacija.
06. 08. 2025. u 17:35

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?
MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.
06. 08. 2025. u 16:06
Komentari (0)