BOBANOVO CARTSVO TROFEJA S BODLJAMA: Nišlija tri decenije gaji više od hiljadu vrsta kaktusa u dvorištu

Jelena Ćosin

26. 05. 2025. u 06:30

U DVORIŠTU Bobana Stankovića iz Niša raste pravo carstvo kaktusa.

БОБАНОВО ЦАРТСВО ТРОФЕЈА С БОДЉАМА: Нишлија три деценије гаји више од хиљаду врста кактуса у дворишту

Foto Privatna arhiva

Već trideset godina, on s ljubavlju neguje ove bodljikave, ali čudesno lepe biljke, pažljivo sakupljajući više od hiljadu različitih vrsta. Među njima su i prave retkosti - primerci od kojih, kako kaže, ima samo po jedan na svetu.

- Nekada sam imao cvećaru, kroz ruke mi je prošlo razno cveće. Ali shvatio sam da su kaktusi najzahvalniji - retko se zalivaju, ne traže mnogo pažnje, a opet svaki od njih pleni svojim oblikom - priča Boban.

Iako ih mnogi izbegavaju zbog bodlji, kaktusi imaju vernu bazu poštovalaca. Za Bobana, svaki je prava mala umetnost koja raste.

- Ljudi ih ili vole ili ne vole. Moguće je da neko kao dete ubode prst i zamrzi ih zauvek. A mi, koji ih volimo, u svakom vidimo nešto posebno, gotovo skulpturalno - kaže kroz osmeh.

Najlepši period u godini, po njegovim rečima je kada kaktusi procvetaju - tada njegova zbirka poprima sasvim novu dimenziju.

- Stručnjaci kažu, i potpuno su u pravu - kaktusi imaju najlepše cvetove posle orhideja. Moj favorit je ehinocereus - kada procveta, cvetovi dugi preko deset centimetara prekrivaju celu biljku - priča Stanković.

Međutim, da bi se ta čarolija dogodila, potrebno je poštovati prirodni ritam biljaka, posebno tokom zime.

Strpljenje

U SVETU biljaka koje traže pažnju, kaktusi se izdvajaju svojom skromnošću i postojanošću. Stanković ne gaji samo biljke - on gaji strpljenje, ljubav prema drugačijem i posvećenost koja traje već tri decenije.

- Najčešća greška je držanje kaktusa u toplim prostorijama tokom zime. Tad nemaju dovoljno svetla, pa rastu nepravilno. A zapravo im treba suvo i hladno mesto - baš kao što im je u prirodnim staništima u Južnoj Americi - objašnjava.

Bobanova strast prema kaktusima ne jenjava. Do mnogih retkih primeraka dolazio je strpljivo, godinama.

- Počeo sam pre 30 godina, nije bilo lako. Upoznao sam ljude koji su se time bavili, razmenjivao biljke, kupovao u cvećarama... Danas mi je svaki novi primerak kao trofej - priznaje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

AMERI NE MOGU DA DOĐU SEBI! Evo šta je od sebe uradio Luka Dončić tokom godišnjeg odmora! Fotografije koje su šokirale mnoge