METROPOLA KOJA JE ŽIVELA SAMO OSAM DECENIJA: Publikacija o 110 godina istraživanja Caričinog grada - Justinijana prima - rasvetljava tajne
25. 02. 2024. u 19:43
ARHEOLOŠKI lokalitet Caričin grad, u podnožju Radan planine, u okolini Lebana, bio je punih 13 vekova izgubljeni grad sve do prvih putopisnih zapisa nakon što su ovi krajevi oslobođeni od Turaka, dok su prve sonde, koje su označile početak kontinuiranih istraživanja, nastale 1912. godine.
Povezane vesti

OD "IZGUBLJENOG GRADA", DO LISTE SVETSKE KULTURNE BAŠTINE: Justinijana prima, jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Srbiji (FOTO)
Vekovima su ga zvali „izgubljeni grad“ i dugo tragali za njim, a sada ga spremaju za upis na listu svetske kulturne baštine. Arheolozi ga istražuju duže od 110 godina, ali ovaj ranovizantijski lokalitet iz VI veka u podnožju Radan planine, koji je car Justinijan Prvi podigao u blizini mesta svog rođenja, je i dalje velika tajna.
08. 04. 2025. u 07:00

CARIČIN GRAD – MESTO ROĐENJA JUSTINIJANA PRVOG: Promocija knjige o najznačajnijem lokalitetu na jugu Srbije
U leskovačkom Narodnom muzeju sutra će biti održana promocija knjige „Caričin grad – Iustiniana prima – Mesto rođenja Justinijana I”.
03. 03. 2025. u 15:07
Najnovije iz rubrike

SAMO PITAJTE GDE SU ŠIBAĆ I GOLAĆ: U Smederevskom selu Lipe teško da ćete nekoga naći po imenu
AKO nabasate ili s namerom dođete u smederevsko selo Lipe, raspucalo po moravskoj dolini između Jezavinih pritoka Badrike i Leskovače, moguće je da meštanina po krštenom imenu i porodičnom prezimenu ne pronađete, ali ako nadimak znate, onda je druga priča. Svako će vam pokazi pravi put do Šibaća, Brzaka, Golaća, Andrmoljaca.
01. 05. 2025. u 06:45

ISTORIČAR OTKRIO: Da li je Hitler mogao da pobegne iz opkoljenog Berlina?
LIDER nacističke Nemačke Adolf Hitler teoretski je mogao da pobegne iz Berlina krajem aprila 1945. godine, ali je fizički i kao ličnost degradirao toliko da je odabrao da završi život samoubistvom, kako ne bi pao u sovjetski plen, rekao je za RIA Novosti istoričar specijalnih službi i ekspert Nacionalnog centra istorijskog sećanja Oleg Matvejev.
30. 04. 2025. u 20:00

KUMAČENJEM OBELEŽILI PRIJATELJSTVO ZA CEO ŽIVOT: U selima oko Bele Crkve i dalje neguju stari uskršnji običaj
U SELIMA oko vojvođanske Bele Crkve pre četiri godine je obnovljen stari uskršnji običaj kumačenje ili drugaričenje, koji tamošnja udruženja žena od tada, posle više od dve decenije pauze, verno neguju.
29. 04. 2025. u 17:45

VOLIMO KAD SRCA DODIRNEMO PESMOM: Koncertom u šabačkoj Sabornoj crkvi obeleženo 160 godina od osnivanja Prvog pevačkog društva
TRADICIJA horskog pevanja u Šapcu živi decenijama - i nije samo preživelavreme, već je iznedrila generacije vrsnih pevača.
29. 04. 2025. u 08:00

PIKASOV GRAD SUNCA I PTICA: "Novosti" u Malagi gde su istorija, kultura i umetnost ostavili bogate tragove (FOTO)
NEPRESTANI, nestvarni cvrkut ptica, "more" sunca uz ono pravo more, prijatan povetarac, parkovi sa raznovrsnim egzotičnim rastinjem i neverovatno visokim palmama koje dodiruju nebo, dočekuju namernike uMalagi. Kažu da te darove grad na španskoj Obali sunca pruža u svakodoba godine.
29. 04. 2025. u 07:00
Komentari (0)