ZAMISLITE da trčite po planinskim vrletima pod punom ratnom opremom teškom nekoliko desetina kilograma, da vam glavu pritiska teški šlem ispod koga lipti znoj koji peče oči, da jurite sa vrelom puškom kroz "rojeve" metaka i šrapnela, iako znate da svakoga časa možete biti rastrgnuti vrlim čelikom.
Kao vojni istoričar mogu reći : sjajno izabran deo memoara srpskog oficira, poreklom Poljaka, koji verno daje sliku ubistvenog juriša koji su izvele tri srpske i dve francuske divizije, juriša koji je zgromio Bugare i učinio ih nesposobnim da se odupru, iako ih je bilo deset puta više.
Stavio bih samo malu primedbu na iznetu tvrdnju da su obe francuske divizije bile kolonijalne, što je netačan podatak: jedna, 17-a, bila je sa- činjena od Francuza sa teritorije Francuske, dok su drugu, 122 koloni- jalnu činili sa oko po 50% sastava izvrsni vojnici Senegalci i Francuzi kolonisti. Prva, 17-a, je odmah posle proboja povučena iz sastava Druge srpske Armije pod komandom vojvode Stepe Stepanovića, dok je 122 dovizija nastavila sa srpskim jedinicama sve do Oslobođenja.
AKO nabasate ili s namerom dođete u smederevsko selo Lipe, raspucalo po moravskoj dolini između Jezavinih pritoka Badrike i Leskovače, moguće je da meštanina po krštenom imenu i porodičnom prezimenu ne pronađete, ali ako nadimak znate, onda je druga priča. Svako će vam pokazi pravi put do Šibaća, Brzaka, Golaća, Andrmoljaca.
LIDER nacističke Nemačke Adolf Hitler teoretski je mogao da pobegne iz Berlina krajem aprila 1945. godine, ali je fizički i kao ličnost degradirao toliko da je odabrao da završi život samoubistvom, kako ne bi pao u sovjetski plen, rekao je za RIA Novosti istoričar specijalnih službi i ekspert Nacionalnog centra istorijskog sećanja Oleg Matvejev.
U SELIMA oko vojvođanske Bele Crkve pre četiri godine je obnovljen stari uskršnji običaj kumačenje ili drugaričenje, koji tamošnja udruženja žena od tada, posle više od dve decenije pauze, verno neguju.
NEPRESTANI, nestvarni cvrkut ptica, "more" sunca uz ono pravo more, prijatan povetarac, parkovi sa raznovrsnim egzotičnim rastinjem i neverovatno visokim palmama koje dodiruju nebo, dočekuju namernike uMalagi. Kažu da te darove grad na španskoj Obali sunca pruža u svakodoba godine.
Zar ne
17.09.2023. 07:51
Heroje Solunce 1917 I slobinu sramotu 1990 staviti u istu recenicu....
Smederevac
17.09.2023. 08:35
Zašto je ova junačka pobeda Srbije dovela do formiranja Kralj.Jugoslavije grobnice našeg naroda.
Savo
17.09.2023. 10:13
Globalne sile su nas gurnule u rat u kome smo potamanjeni i od čega se još uvek nismo oporavili. Nadam se da ćemo u ovom novom krugu biti pametniji.
dr Aleksandar Nedok
17.09.2023. 22:30
Kao vojni istoričar mogu reći : sjajno izabran deo memoara srpskog oficira, poreklom Poljaka, koji verno daje sliku ubistvenog juriša koji su izvele tri srpske i dve francuske divizije, juriša koji je zgromio Bugare i učinio ih nesposobnim da se odupru, iako ih je bilo deset puta više. Stavio bih samo malu primedbu na iznetu tvrdnju da su obe francuske divizije bile kolonijalne, što je netačan podatak: jedna, 17-a, bila je sa- činjena od Francuza sa teritorije Francuske, dok su drugu, 122 koloni- jalnu činili sa oko po 50% sastava izvrsni vojnici Senegalci i Francuzi kolonisti. Prva, 17-a, je odmah posle proboja povučena iz sastava Druge srpske Armije pod komandom vojvode Stepe Stepanovića, dok je 122 dovizija nastavila sa srpskim jedinicama sve do Oslobođenja.