U UKRAJINI PRITVOREN PUTINOV KUM: Vlasti u Kijevu ućutkuju opoziciju proglašavajući je državnim neprijateljem
LIDER ukrajinske opozicione partije Opoziciona platforma - za život, Viktor Medvedčuk, koji je u kumstvu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, osuđen je na kućni pritvor do 10. jula zbog sumnje da je radio protiv svoje države. Sud u Kijevu nije prihvatio zahtev tužioca da se Viktor Medvedčuk pošalje u zatvor kao izdajnik.

Viktor Medvedčuk i Vladimir Putin / Foto AP
Advokati Medvedčuka su predlagali da se on pusti na slobodu uz kauciju. Osim što će biti u kućnom pritvoru, Medvedčuku su oduzeli pasoš i zabranili su mu da ima kontakte sa ljudima za koje se smatra da takođe rade protiv Ukrajine.
Viktora Medvedčuka optužuju zbog saradnje sa Rusijom koju sadašnje vlasti u Kijevu smatraju "zemljom agresorom". Optužnica navodi da je odao državnu tajnu Rusima o rezervama gasa na moru u blizini Krima. Zalihe gasa o kojima je navodno Rusima govorio Medvedčuk, procenjuju se u vrednosti milijardu i trista miliona dolara, kazala je Irina Venediktova, generalni tužilac Ukrajine.
Inače, Medvedčuk se zalagao da vlasti u Kijevu dozvole da se ruska vakcina "sputnjik V" proizvodi u Ukrajini.
Pored Viktora Medvedčuka, za izdaju domovine optužen je i opozicioni poslanik u parlamentu Taras Kozak, koji se trenutno nalazi u inostranstvu. Služba bezbednosti Ukrajine optužuje njih dvojicu da su planirali da šire rusku propagandu preko Ukrajinaca koji odlaze da uče ili rade u Rusiju. Po ukrajinskim zakonima njima preti do 15 godina zatvora.
Medvedčuk tvrdi da su sve optužbe farsa i da je cilj vlasti u Kijevu da mu "zatvore usta" ne bi li prestao da ih javno kritikuje. On i njegovi istomišljenici u opozicionoj partiji Opoziciona platforma - za život se zalažu da se građanima Donbasa daju određena prava i autonomija i tako reši na miran način spor.
Vlasti su Medvedčuku blokirale sve račune, a tužilaštvo je predlagalo da se on pusti iz zatvora pod kaucijom od 10 miliona dolara. Pošto sud nije prihvatio zahtev tužilaštva, Medvedčuk će morati u kućni pritvor gde je obavezan da nosi nanogvicu. Morao je i da preda pasoš.
Bivši ruski premijer Dmitrij Medvedev, koji je sada predsednik vladajuće partije Jedinstvena Rusija i zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, ocenio je da su optužbe protiv Medvedčuka i Kozaka besmislene, a cilj je da se ne dozvoli opoziciji da kritikuje vlasti, pogotovu kada su u pitanju pozivi da se normalizuju odnosi između Kijeva i Moskve.
SKUP ISPRED SUDA
Medvedčuk, koji kaže da je predsednik Rusije Vladimir Putin kum njegovoj ćerki, smatra se najznačanijim ruskim političkim saveznikom u Kijevu. Njegovo saslušanje je trajalo osam sati, a za to vreme, ispred zgrade suda u Kijevu, grupa ukrajinskih nacionalista je palila baklje i skandirala da je Medvedčuk agent Kremlja.
Preporučujemo


RUSIJA ŽELI DA INTEGRIŠE ISTOK UKRAJINE: „Blumberg“ otkriva šta piše u dokumentu EU
13. 05. 2021. u 09:46

OGLASIO SE ORBAN: Izdao veliko upozorenje zbog Irana
MAĐARSKI premijer Viktor Orban upozorio je da bi, u slučaju da se Iran raspadne zbog trenutnog rata, region mogao da postane neupravljiv i van kontrole, što bi imalo ozbiljne globalne posledice.
20. 06. 2025. u 10:34

ŽESTOKA PRETNjA TRAMPU IZ MOĆNE DRŽAVE: Ako se SAD uključe u rat, napašćemo vas
MOĆNA šiitska milicija iz Iraka, Kataib Hezbolah, koja ima podršku Irana, zapretila je napadima na američke vojne baze širom Bliskog istoka ukoliko se administracija Donalda Trampa odluči da interveniše u eventualnom sukobu između Izraela i Irana.
20. 06. 2025. u 09:27

CECINA KUMA ZVERSKI UBIJENA U SAČEKUŠI: Izrešetali je iz heklera sa prigušivačem - mladi život ugašen u cik zore
SVETLANA Ceca Ražnatović i Željko Ražnatović Arkan upoznali su se 11. oktobra 1993. godine na proslavi dana Srpske dobrovoljačke garde u Erdutu, a već 19. februara 1995. godine izgovorili su sudbonosno "Da" pred prijateljima i porodicom.
20. 06. 2025. u 15:23
Komentari (0)