HOĆE LI BITI RATA KINE I AMERIKE? Blinken dao odgovor (VIDEO)
DRŽAVNI sekretar SAD Entoni Blinken odgovorio je na pitanje „ima li opasnosti od rata Kine i Amerike“ rečima da to „nije u interesu ni Vašingtona ni Pekinga“.
Foto: EPA
Odnosi dve države su komplikovani na svim nivoima, što je uzrok neizbežne zabrinutosti, rekao je Blinken.
- Nemamo luksuz da ne sarađujemo sa Kinom. Odnosi su veoma složeni, bilo da se radi o međusobnom suprotstavljanju ili nadmetanju, ali i saradnji - rekao je Blinken u intervjuu za Si-Bi-Es.
Dodao je kako "kinesko vođstvo želi da Kina postane dominantna zemlja sveta".
- Poslednjih nekoliko godina, Kina deluje represivnije kod kuće i agresivnije u inostranstvu - tvrdi Blinken.
Na pitanje ima li opasnosti od vojnog sukoba dve zemlje, Blinken odgovara da to nije u interesu ni Vašingtona ni Pekinga.
- Mislim da je dubokok protiv interesa i Kine i SAD da dođu do tačke vojnog sukoba, pa čak i da idu u tom pravcu - rekao je američki državni sekretar.
Inače, Blinken je nedavno, tokom samita SAD i Kine na Aljasci, imao „bliski susret“ sa kineskim diplomatama, koji se završio međusobnim optužbama i veoma oštrom retorikom tokom sastanka.
(Sputnjik)
Preporučujemo
ZELENSKI ĆE DOBITI METAK U LEĐA: Iz DNR otkrili šta čeka predsednika Ukrajine u Donjecku
03. 05. 2021. u 09:39
MOSKVA DAJE ULTIMATUM? Rešavanje uzajamnih nesuglasica u oviru Sporazuma o otvorenom nebu
03. 05. 2021. u 09:10 >> 10:55
HRVATI USKORO KUPUJU NOVE AVIONE: U igri su dva tipa letelica, moguće je iznenađenje
02. 05. 2021. u 22:30
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)