IRAN ŠALJE VOJSKU, HAOS U KARABAHU: Sigurnost naroda i nacionalni interesi su crvena linija! (VIDEO)
IRANSKA revolucionarna garda saopštila je da će uskoro rasporediti jedinice iz svojih kopnenih snaga na granicama sa sukobljenim oblastima u regionu Karabaha, ističući da su „sigurnost naroda i nacionalni interesi crvena linija“.
Foto: AP Photo/Ebrahim Noroozi
Zapovednik kopnenih snaga u gardi, Muhamad Pakpour, otkrio je šta je cilj raspoređivanja iranskih snaga.
- Cilj raspoređivanja snaga je zaštita iranskih nacionalnih interesa i osiguranje sigurnosti i sigurnosti stanovnika pograničnih područja. Poštujemo teritorijalni integritet susednih zemalja, ali svaka geopolitička promena na granicama je crvena linija za Iran - smatra Pakpour.
Pakpour je tokom obilaska pograničnih područja naglasio da su snage Garde nadzirale granicu od izbijanja vojnih bitaka između Jermenije i Azerbejdžana u Karabahu, pozivajući na jačanje prisustva vojne straže prema novonastalim okolnostima, prenosi AMN.
Borbe na kontakt liniji u Karabahu počele su 27. septembra. Baku i Jerevan međusobno se optužuju za izbijanje sukoba. U Jermeniji je objavljeno ratno stanje i opšta mobilizacija. U Azerbejdžanu je uveden policijski čas i delimična mobilizacija.
U Moskvi su 9. oktobra održani pregovori ministara spoljnih poslova Jermenije i Azerbejdžana koji su trajali više od deset sati i završeni usvajanjem sporazuma o prekidu vatre od podneva 10. oktobra u humanitarne svrhe radi razmene ratnih zarobljenika i drugih pritvorenih osoba i tela mrtvih. Međutim, istog dana strane su počele da se međusobno optužuju za kršenje primirja.
Drugi pokušaj organizovanja humanitarnog prekida vatre učinjen je u noći između 17. i 18. oktobra, ali već nekoliko sati nakon što je primirje stupilo na snagu, Jermenija i Azerbejdžan međusobno su počeli da se optužuju da ga druga strana nije ispoštovala
Preporučujemo
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
KAKO DANAS IZGLEDA ALjOŠA VUČKOVIĆ Glumica objavila snimak iz pozorišta: "Veliki i dobri naš!"
GLUMICA Dragana Mićalović dirnula je pratioce objavom na društvenim mrežama, gde je podelila emotivan snimak legendarnog glumca Aljoše Vučkovića iz pozorišta. Na videu se vidi kako glumac peva na sceni.
28. 12. 2025. u 08:48
Komentari (0)