NA LISTI „GLOBAL 500“: Čak 133 kineske kompanije
NA listi "Global 500" koja obuhvata 500 najuspešnijih kompanija na svetu, nalazi se 133 firmi iz Kine, uključujući hongkongške i tajvanske kompanije, kao i 121 preduzeće iz Sjedinjenih Država.

Foto: Tanjug/AP
Ovih 500 kompanija prihodovalo je u 2019. 33,3 hiljade milijardi dolara i stvorilo profit od dve hiljade milijardi dolara. Širom sveta zapošljavaju skoro 70 miliona ljudi, navodi američki magazin "Forčjun", koji je objavio listu.
Na prvom mestu liste nalazi se američka korporacija "Volmart" . Najveća kineska državna naftna grupacija “Sinopek” je zauzela drugo mesto, dok su se na trećem i četvrtom mestu našle dve kineske državne kompanije, “Čajna nešene petroleum” i Državna elektroprivreda.
U prvih 50 mesta ima 12 kineskih kompanija, među njima su četiri banke, uključujući ICBC, ČB, ABC i Banku Kine, prenosi CRI.
Kineski tehnološki gigant “Huavei” je ove godine zauzeo 49. mesto na listi, a iza je Kineska grupacija za železnički inženjering.
Globalna trgovina je motor uspeha globalnih kompanija. Sposobnost za traženje novih tržišta i izvoz su takođe presudni faktori, navodi se u magazinu.

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

"ĐEDOVI TE PROKLELI!" Veljko besan na prezimenjakinju, slavi Oluju
SIN pevačice Svetlane Cece Ražnatović, Veljko Ražnatović, važi za velikog rodoljuba, a sada ga je razbesnelo to što je jedna njegova prezimenjakinja učestvovala u godišnjici proslave "Oluje".
03. 08. 2025. u 10:36
Komentari (0)