RIM U STRAHU UOČI ZIMSKE OLIMPIJADE: Italijanska urbana gerila najavljuje „dug i širok“ rušilački pohod
VIŠE od stotinu policajaca povređeno, 29 odnetih u Hitnu pomoć, pravi haos od razbijanja u gradu, to je bilans protesta zbog zatvaranja društvenog centra Askatasuna u Torinu, koji je u tom prostoru 29 godina, i sve uoči otvaranja Zimskih olimpijskih igara (ZOI) 6. februara. Najavljuje se dug i širok pohod na najosetljivija mesta na relaciji Milano – Kortina d'Ampeco.
Foto: Printskrin/Twitter/@robertosaviano
Zastrašujuće su scene urbane gerile, koje se ponavljaju u svakoj televizijskoj emisiji: bacanje kamenja, bombi ručne izrade, razbijanje, prevrtanje svega na ulicama, razbijanje izloga, paljenje kontejnera, policijskih kola. Ali scena koja je obišla svet je udaranje policajca oborenog na zemlju čekićem nekoliko puta, sa pokušajem teških povreda ili ubistva, od kog ga je čudom spasao kolega. To je bilans nasilja koje eskalira u nešto veoma opasno i zbog istovetnih najava i raširenih akcija anarhista uoči i tokom održavanja ZOI.
Premijerka Đorđa Meloni je posetila dvojicu policajaca u bolnici i potom napisala na društvenim mrežama „To nisu manifestanti, to su organizovani kriminalci, to nisu protesti, to su sukobi sa pokušajem ubistva“. Ona je pozvala opozicione partije da sarađuju sa institucijama u cilju zaštite snaga javnog reda.
Meloni se obratila i magistraturi izjavom da očekuje da se odgovori na jasan način primenom zakona, jer su se ovakve scene napada na policiju ponovile mnogo puta do sada. „Postoji pravna država, a Vlada će reagovati nedvosmisleno i čvrso“. Od danas stupaju na snagu nove bezbednosne mere, gde je uvedeno i preventivno zatvaranje violentnih osoba koje su već počinile krivična dela nasilja, jer „protestvovati mirno je dozvoljeno, ali razrušiti grad i udarati policiju ne“.
Ali, u Italiji postoji ogromni jaz, sa jedne strane između italijanske opozicije i brojnih sudija koji, kao u nekom saglasju, minimizaruju takav čin nasilja, donose presude u kojima nema kazne za takve počinioce, a sa druge je zakon i neohodnost njegove primene. Posle Torina stiglo je ne malo izjava upravo od opizicionih lidera, iz partije „5 zvezdica“, kako je odvratno videti takve scene gde se udara policajac, deset na jednoga, kao što rade fašisti, ali je i odvratno uzeti taj nedostojni čin i optužiti sve osobe koje su iz različitih razloga izašle da protestvuju na trgove i ulice u ovim mesecima. I premijer, „instrumentalizuje nasilje radi svoje političke bitke protiv sudija“, stoji u zaključku te partije.
Levičarske partije, neretko, ne imenuju ko to udara i razbija, ali protestvuju protiv Đorđe Meloni, tako i iz najveće, Demokratske partije, stoji zaključak da desnica optužuje levi centar za nasilje, čak definišući Melonijevu izjavu kao „napad na institucije Republike, a ne kao odbranu Države“. I Debora Serakini iz Demokratske partije, tako poredi komentar premijerke sa onim američkog predsednika Donalda Trampa koji je „probao da delegitimizuje institucije da bi ojačao sopstvenu moć, ali to u Italiji ne treba da prođe“.
SUMNjA SE DA JE OVAJ ČOVEK SA ESTRADE NARUČIO NAPAD NA ČOLINU KUĆU: Bili prijatelji i saradnici (FOTO)
JEDAN pravac istrage upućuje na poznato ime sa estrade, čeka se prikupljanje svih dokaza.
03. 02. 2026. u 16:49
"ANUŠKA JE VEĆ PROLILA ULjE..." Medvedev: Zelenski je osuđen na propast
ŠEF kijevskog režima Vladimir Zelenski je osuđen na propast, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije Dmitrij Medvedev medijima.
01. 02. 2026. u 14:56
"UBIĆU SE, HOROR!" Marija otkrila dugo čuvanu tajnu: "Rođena sam bez..."
"JA ću da se ubijem, znači horor!"
01. 02. 2026. u 09:13
Komentari (0)