"MOSKVA SE NADA DA ĆE GRENLAND BITI LEDENI BREG KOJI ĆE POTOPITI NATO" Rasmusen: To bi bio kraj svetskog poretka kakvog poznajemo
BIVŠI generalni sekretar NATO-a, Anders Fog Rasmusen, oštro je kritikovao izjave američkog predsednika Donalda Trampa o preuzimanju Grenlanda, upozorivši da bi to bio “kraj svetskog poretka kakvog poznajemo“, ako bi SAD silom zauzele to ostrvo.
Foto: Profimedia
Rasmusen, koji je takođe bivši danski premijer, izjavio je za "Fajnenšel tajms" da Tramp koristi jezik o Grenlandu sličan onom koji koriste „gangsteri“ u Rusiji i Kini, a koje bi trebalo da pokuša da kontroliše.
- Za mene je to bio bolan proces. Od detinjstva sam Sjedinjene Američke Države smatrao prirodnim vođom slobodnog sveta. Čak sam govorio o SAD kao o svetskom policajcu - rekao je Rasmusen, koji je poslao danske trupe da se bore zajedno sa SAD u Avganistanu.
On je dodao da sada Amerika koristi “jezik koji je prilično blizak gangsterima koje bi trebalo da kontrolišu u Moskvi, Pekingu i drugde“.
Prema rečima bivšeg zvaničnika NATO, podele na Zapadu idu na ruku Rusiji.
- Siguran sam da se Moskva nada da će Grenland postati ledeni breg koji će potopiti NATO - kazao je on.
Rasmusen je zaključio da sve ovo ide dalje od Danske i Grenlanda, kao i da bi “osvajanje tog ostrva bilo kraj svetskog poretka kakvog poznajemo.“
(Tanjug)
BONUS VIDEO:
RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Preporučujemo
FRANCUSKA NAPUŠTA NATO? Podnet parlamentarni predlog za izlazak iz Alijanse
17. 01. 2026. u 08:02
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NAŠE KOMŠIJE OKRENULE LEĐA UKRAJINI: Veliki šamar za Zelenskog
BUGARSKI ministar odbrane, Dimitar Stojanov, izjavio je danas da ta zemlja neće više da šalje oružje Ukrajini.
09. 06. 2026. u 15:10
HRVATSKA SE OPASNO NAORUŽAVA: Stiže francusko oružje, Zagreb modernizuje i nemačke haubice
HRVATSKA će, osim nabavke 18 novih samohodnih haubica "cezar" od Francuske, modernizovati i 14 postojećih nemačkih "pancir" haubica koje je kupila 2014. godine, proizlazi iz zajedničke izjave o pojačanoj saradnji nemačke i hrvatske vlade.
09. 06. 2026. u 12:21
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)