AMERIKA SPREMA NAPAD NA RUSKE I KINESKE SATELITE? U toku testovi laserskih sistema u svemiru
AMERIČKA mornarica napravila je ogroman korak ka militarizaciji svemira, sklopivši ugovor sa kompanijom BlackSky za isporuku naprednih komunikacionih terminala opremljenih OISL (OISL - Optical Inter-Satellite Links) laserskim sistemima, za treću generaciju satelitske konstelacije.
Foto X/dstlmod
Pentagon je 30. jula 2025. objavio da je cilj ove tehnologije poboljšanje brzine prenosa podataka između vojnih satelita pre nego što informacije stignu na zemaljske stanice.
Generalni direktor kompanije BlackSky, Brajan O’Tul, izjavio je da će sateliti treće generacije opremljeni OISL sistemima moći da šalju grafičke podatke čak 10 puta brže, a velike količine podataka pet puta efikasnije u poređenju sa postojećim rešenjima.
Laserska komunikacija obezbeđuje širokopojasnu vezu, viši nivo zaštite podataka i otpornost na elektronska ometanja – što je od ključnog značaja za savremene vojne operacije. To donosi čak 10 puta veću brzinu prenosa slika visoke rezolucije, i 5 puta veću količinu podataka u odnosu na postojeće RF sisteme.
Zašto to rade:
*Omogućava taktički real-time pristup izviđačkim podacima vojnicima na terenu, ubrzavajući procese donošenja odluka.
*Terminali će podržavati SN Transport Layer SDA standarde i rad u kombinaciji sa komercijalnim mrežama u prostoru.
Iako Pentagon ovu tehnologiju predstavlja kao sredstvo za unapređenje komunikacije i „situacione svesti“ u svemiru, nezavisni analitičari upozoravaju da se OISL može koristiti i kao prototip svemirskog laserskog oružja, namenjenog neutralisanju neprijateljskih satelita – posebno onih iz Rusije i Kine.
MILITARIZACIJA ORBITE UPRKOS ZABRANAMA?
Uprkos međunarodnim sporazumima koji zabranjuju postavljanje oružja u svemiru, SAD bi mogle iskoristiti pravne „sive zone“ i prikazati OISL kao isključivo komunikacionu tehnologiju, dok u stvarnosti ona može predstavljati prvi korak ka svemirskim borbenim sistemima.
Ova modernizacija orbitalne flote posebno je važna za američku mornaricu, koja sve više zavisi od satelitskih podataka za operacije širom sveta, uključujući Indo-Pacifik i Bliski istok. Sa sve većim tenzijama u odnosima sa Kinom i Rusijom, dominacija u svemiru postaje ključni prioritet američke vojske.
Pentagon već istražuje potencijal takvih tehnologija kroz programe poput Mandrake 2 i MDA-delegiranih planova za kosmičku odbranu. Laserne veze su blisko povezane sa poimanjem budućih sistema koji bi mogli ciljati i elektronske sisteme drugih satelita.
S obzirom na sve češće incidente u orbiti, kao i utrku u razvijanju protivsatelitskih sistema, uvođenje OISL tehnologije potencijalno najavljuje početak nove ere – laserskog nadmetanja u svemiru.
GLOBALNA TRKA U LASERSKOJ KOMUNIKACIJI I ORUŽJU
Brze optičke komunikacije su već testirane od strane privatnih firmi i programa SAD:
*NASA je ostvarila prenos podataka od 200 Gbit/s, preko sistema za lasersku komunikaciju sa Zemljom.
*SAD je demonstrirala laser cross-vendor vezu između satelita York i SpaceX u niskoj orbiti – značajan pomak u interoperabilnosti.
*Inicijative poput European Data Relay System (EDRS već koriste laserske inter-satelitske terminale za komercijalni i civilni prenos velikih količina satelitskih podataka.
*Studije predviđaju globalni kvantni internet zasnovan na laserskim vezama između satelita širom sveta.
Američki radovi na OISL sistemima predstavljaju ključnu inovaciju u bezbednim vojnim komunikacijama – omogućavaju brži, pouzdaniji i otporniji prenos obaveštajnih podataka kroz kosmos. Ipak, ne smemo prevideti potencijal dualne upotrebe: tehnologija koja omogućava neprimetnu, visokoefikasnu komunikaciju lako može da preraste u usmereno lasersko oružje.
Dok javni narativ SAD ostaje fokusiran na poboljšanje informacione nadmoći, pozadina istraživanja baca senku na to da se Amerika možda priprema za potpuno novu eru svemirskog naoružavanja i kontrole.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - Helikopteri Ka-32 i Super puma u akciji gašenja požara u Kamenoj gori
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)