PANIKA U VAŠINGTONU CELA AMERIKA U DOMETU KINESKE RAKETE: Peking prikazao novu nuklearnu raketu DF-5B (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

11. 07. 2025. u 21:11

KINA je zvanično predstavila svoje novo strateško oružje — interkontinentalnu balističku raketu DF-5B, sposobnu da pogodi ciljeve na udaljenostima do 12.000 kilometara i pokrije celu teritoriju kontinentalnih Sjedinjenih Američkih Država.

ПАНИКА У ВАШИНГТОНУ ЦЕЛА АМЕРИКА У ДОМЕТУ КИНЕСКЕ РАКЕТЕ: Пекинг приказао нову нуклеарну ракету ДФ-5Б (ВИДЕО)

YouTube/silja pluton

Ovo oružje, prema ocenama vojnih eksperata, značajno povećava nuklearni potencijal i sposobnosti odvraćanja Narodne Republike Kine.

MOĆNA RAKETA SA DESET NEZAVISNIH BOJEVIH GLAVA

DF-5B može biti opremljena sa deset razdvajajućih bojevih glava individualnog navođenja (MIRV), gde svaka glava može napasti različitu metu, ili jednom megatonskom bojevom glavom ogromne snage.

Ovakva konfiguracija višestruko povećava udarnu moć i otežava odbranu protivničkih sistema protivraketne odbrane, omogućavajući gotovo siguran uzvratni udar. DF-5 je dvofazna raketa koja se lansira iz silosa, a njen domet od 12.000 kilometara (7.460 milja) stavlja kopnene delove SAD i zapadne Evrope u direktan domet napada. Raketa je visoka 32,6 metara, ima prečnik 3,35 metara i težinu 183 tone.

Preciznost sistema procenjuje se na 500 metara kružnog verovatnog odstupanja (CEP), što je dovoljno za ulogu u strateškoj nuklearnoj odbrani u skladu sa savremenim kineskim vojnim doktrinama.

Raketa koristi kombinovanu inercijalnu i satelitsku navigaciju za visoku preciznost gađanja, a bazirana je u silosima i koristi tečno gorivo. Modernizovana DF-5B razlikuje se od ranije verzije DF-5 upravo po mogućnosti nošenja više nezavisnih bojevih glava, što strateški menja ravnotežu snaga.

REAKCIJE I GEOPOLITIČKI ZNAČAJ

Stručnjaci ističu da demonstracija DF-5B dolazi u trenutku rastuće konkurencije u Indo-pacifičkom regionu i značajno menja postojeći strateški balans.

Pentagon je već reagovao, opisujući ovu raketu kao „ozbiljan izazov“ američkoj protivraketnoj odbrani i izražavajući zabrinutost zbog njene preciznosti i sposobnosti da probije postojeće zaštitne sisteme.

TEMA ZA MEĐUNARODNE PREGOVORE

Očekuje se da će nova DF-5B biti centralna tema predstojećeg samita o kontroli naoružanja, jer njene sposobnosti unose novu dinamiku u nuklearnu ravnotežu snaga između velikih sila.

Kineski vojni predstavnici ocenjuju DF-5B kao „kvantni skok u sposobnostima nuklearnog odvraćanja“, koji garantuje stratešku stabilnost Kine i dodatno komplikuje planove protivnika za izvođenje prvog udara.

Kina takođe ulaže u mobilne ICBM platforme, kao što su DF-31 i najnoviji DF-41, koji se smatra sposobnim da nosi više MIRV bojevih glava na udaljenosti većoj od 12.000 kilometara.

Podsetimo, Kina je prvi put zvanično objavila detaljne informacije o svojoj strateškoj nuklearnoj raketi DF-5 tek u junu mesecu ove godine. Informacije je tada objavio kineski državni emiter CCTV, što predstavlja značajan zaokret u uobičajeno zatvorenoj politici Pekinga kada je reč o nuklearnom arsenalu.

Ova neočekivana transparentnost verovatno ima stratešku i simboličnu svrhu – kako prema inostranstvu, tako i prema kineskoj javnosti. Prema procenama Pentagona, Kina trenutno raspolaže sa preko 600 operativnih nuklearnih bojevih glava, a do 2030. godine se očekuje da će taj broj preći 1.000. Takođe se navodi da Kina poseduje najmanje 320 ICBM silosa, mnogi od njih su u novim ili modernizovanim bazama.

Uprkos svemu navedenog, Kina zadržava zvaničnu politiku „bez prvog udara“, uz obavezu da neće koristiti nuklearno oružje protiv država koje ga nemaju.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

GDE TI JE PORODICA, POKAJAĆEŠ SE ZA SVE ŠTO SI URADIO ANI: Bastijan objavio fotografije, ovo nije očekivao!