SISTEM PUCA PO ŠAVOVIMA: BRIKS šalje poruku Zapadu

Mina Izgarević

07. 07. 2025. u 08:53

RAST američkog nacionalnog duga izmakao je kontroli, a poverenje u američku valutu je potkopano nezakonitim sankcijama, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, govoreći na sednici samita BRIKS-a na temu „Jačanje multilateralnog svetskog poretka, finansijska i ekonomska pitanja i veštačka inteligencija“.

СИСТЕМ ПУЦА ПО ШАВОВИМА: БРИКС шаље поруку Западу

FOTO: Tanjug/AP

- Prvi znaci neuspeha u ovom modelu (globalizacije sa preovlađujućom ulogom zapadnih zemalja) bile su ekonomske krize poslednjih decenija. Pandemija kovida 19 otkrila je mnogobrojne nedostatke u globalnom trgovinsko-finansijskom sistemu i ubrzala njegovu fragmentaciju.

Erozija globalnog ekonomskog svetskog poretka pogoršana je nezakonitim jednostranim sankcijama i upotrebom dolara kao oružja za ‘kažnjavanje’. Poverenje u američku valutu kao nekada pouzdano sredstvo plaćanja je potkopano - primetio je ruski ministar.

Kako je istakao, još jedan negativan faktor je „brzi porast dužničkog tereta“.

Ministar je skrenuo pažnju na činjenicu da je od 2011. godine broj zemalja sa visokim nivoom duga povećan sa 22 na 59.

- Danas zemlje u razvoju troše više na servisiranje duga nego što ulažu u sopstveni razvoj. Situacija izmiče kontroli čak i u razvijenim zemljama – SAD beleže rekordnu visinu nacionalnog duga, koji je dostigao 37 biliona dolara i nastavlja da raste -  naglasio je šef ruske diplomatije.

Ideološki ultimatumi Zapada

On je takođe upozorio da se Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svetska banka (SB) ne smeju koristiti za očuvanje neokolonijalnih praksi.

Lavrov je skrenuo pažnju na potrebu za reformisanjem i depolitizacijom bretonvudskih institucija, koje treba da odražavaju stvarni odnos snaga u globalnoj ekonomiji.
Ruski ministar je napomenuo da Zapad sve agresivnije pokušava da u dijalog o ciljevima održivog razvoja uvede svoje ideološke ultimatume.

- Sve agresivniji pokušaji Zapada da u dijalog uvede ideološke ultimatume zasnovane na zapadnim tumačenjima ljudskih prava i demokratije kao gotovo glavne kriterijume, izuzetno negativno utiču na postizanje ciljeva održivog razvoja UN - ocenio je ministar.

Prema njegovim rečima, tradicionalni model globalizacije sa preovlađujućom ulogom takozvanih razvijenih zapadnih država postaje stvar prošlosti.

- Jačanje multilateralnog svetskog poretka u uslovima korenskih transformacija međunarodnog sistema predstavlja jedan od najvažnijih zadataka koji stoje pred udruženjem BRIKS i celom međunarodnom zajednicom u celini.

Multipolarnost nije izbor, već objektivna realnost koja zamenjuje zastareli neoliberalni model, koji je u suštini izgrađen na neokolonijalnim praksama. Tradicionalna paradigma globalizacije sa preovlađujućom ulogom takozvanih razvijenih zapadnih država postaje stvar prošlosti - rekao je Lavrov.

Foto Tanjug/AP/Eraldo Peres

BRIKS – lokomotiva ekonomske transformacije

On je istakao da je BRIKS pokretačka snaga ekonomske transformacije u današnjem svetu, pri čemu zemlje udruženja čine više od 40 odsto globalnog BDP-a.

- BRIKS je danas lokomotiva ove transformacije (globalne ekonomije). Države-članice udruženja već čine više od 40 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda po paritetu kupovne moći, a zajedno sa zemljama-partnerima ova cifra dostiže 45 odsto, odnosno 93 biliona dolara -  naglasio je Ministar.

On je napomenuo da BRIKS takođe čini više od 20 odsto globalne trgovine i skoro polovina svetske populacije.

Lavro je podsetio da je više od 48 odsto ruskog trgovinskog prometa u 2024. godini činila trgovina sa zemljama BRIKS-a, pri čemu se 90 odsto međusobnih transakcija obavlja u nacionalnim valutama.

O digitalnim tehnologijama

Govoreći o digitalnim tehnologijama, Lavrov je rekao da su izazovi koje predstavlja digitalni razvoj prekogranične prirode i zahtevaju kolektivne odgovore.

Kao primer naveo je sporazum iz 2024. godine u UN o Konvenciji o borbi protiv sajber-kriminala, koja će biti otvorena za potpisivanje u oktobru ove godine u Hanoju.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

ISPOD ZVEZDA, NA RECI, MEĐU LJUDIMA: “Dani Drinske regate – Ispravi Drinu”