PLAN BRIKS: Međunarodni juan sa zlatnom podrškom
KAKO se svetska finansijska arhitektura lomi po geopolitičkim linijama, ovogodišnji samit BRIKS-a izgleda spreman da donese značajnu evoluciju u mehanici globalne trgovine.

Foto Vlada Srbije
Dok će se mediji fokusirati na digitalne valute, retoriku o dedolarizaciji ili promene cena robe, prava priča biće daleko značajnija: internacionalizacija zlata kao kolaterala (zaloga).
A centralno mesto u tom planu je kako će se zlato povezati sa juanom – kineskom valutom – dok zemlje BRIKS-a grade infrastrukturu kooperativnih trezora osmišljenu da proširi upotrebu, smanji nepoverenje i omogući suverenu fleksibilnost u trgovini.
PRAVA AGENDA: ZLATO GARANTUJE SISTEM
Iako samiti BRIKS-a često proizvode mnoštvo narativa o multipolarnosti i ekonomskom samoopredeljenju, ovogodišnja osnovna finansijska inovacija je utemeljena u stvaranju mreže za čuvanje zlata u više jurisdikcija.
Ovi trezori, koji su trenutno u izgradnji ili pregovorima u Kini, Saudijskoj Arabiji, Jugoistočnoj Aziji i Africi, predstavljaju mnogo više od logističkih nadogradnji. Oni su strukturna okosnica novog sistema poravnanja gde je zlato primarna kolateralna imovina, zamenjujući američke trezorske obveznice kao standardnog nosioca poverenja.
U starom Svift sistemu, državne obveznice su igrale tu ulogu. Obveznice denominirane u dolarima obezbeđivale su likvidnost, prinos i pretpostavljenu sigurnost potrebnu za podmazivanje globalne trgovine. Ali sada, iz političkih i strukturnih razloga, mnoge zemlje – posebno članice BRIKS-a – više ne smatraju državne obveznice neutralnim ili sigurnim. Stoga je potražnja za novom valutom i novim oblikom kolaterala: onim koji je apolitičan, ograničen i univerzalno priznat.
Na scenu stupa zlato.
Zlato ima istorijsku i monetarnu težinu kao imovina, ali je njegova integracija u moderne sisteme uvek bila ograničena trima pitanjima: poverenjem, brzinom poravnanja i fizičkom verifikacijom.
Ovogodišnji samit BRIKS-a, uz podršku rada koji je Kina već obavila preko Šangajske međunarodne berze zlata (SGEI), bavi se svim tim pitanjima.
DUALNI SISTEM JUAN-ZLATO
Kina nije krila svoju ambiciju da internacionalizuje juan. Ali razume da juan ne može postići globalno prihvatanje samo kroz dekret ili političko usklađivanje. Valute uspevaju kada su i korisne i kada se u njih može imati poverenja.
Kina je izgradila korisnost kroz trgovinske sporazume, svop linije i prekogranične sisteme plaćanja. Sada nastoji da izgradi poverenje.
Model je jednostavan, ali moćan: zlato služi kao čuvar vrednosti, dok juan funkcioniše kao sredstvo razmene. Njih dvoje funkcionišu kao komplementarne polovine jedinstvenog monetarnog sistema.
Od suštinske je važnosti što je sistem izgrađen na opcionalnosti. Učesnici nisu obavezni da konvertuju juan u zlato, ali to mogu da urade. U stvari, ovo uvodi sloj konvertibilnosti u juan koji oponaša zlatni prozor Breton Vudsa bez nametanja formalnog zlatnog standarda. To je model koji nudi fleksibilnost centralnim bankama, kredibilitet kontragentima i balast za samu valutu.
KINESKI PLAN BRIKS-A ZA 2025. GODINU
Izazov sa bilo kojim sistemom zasnovanim na zlatu je fizički karakter imovine. Gde se čuva? Ko je verifikuje? Kako možete sprečiti krađu, dupliranje ili manipulaciju?
Odgovor BRIKS-a: geografska diverzifikacija i kolektivni nadzor.
Plan koji je Kina otkrila – implicitno, a uskoro i zvanično – podrazumeva stvaranje ili sertifikaciju više zlatnih trezora širom BRIKS-a.
To uključuje:
*Trezor sa sedištem u Saudijskoj Arabiji, izgrađen uz učešće SGEI, koji omogućava direktnu konverziju juana u zlato iz prihoda od nafte.
*Trezore u Singapuru i Maleziji, gde regionalni trgovinski partneri mogu da skladište i zalažu zlato za kreditne linije denominirane u juanima.
*Trezore iz Afrike i Bliskog istoka integrisane u sistem putem logističke infrastrukture "Pojasa i puta", što omogućava finansiranje infrastrukture zasnovano na zalogu.
*Kontinuirano širenje mreže trezora u Šangaju, povezane sa međunarodnim klijentima putem SGEI, gde se zlato dodeljuje odvojeno od domaćih rezervi.
Umesto centralizacije zlata u jednoj jurisdikciji (kao što SAD rade u Fort Noksu ili Fedovima), ovaj model naglašava međusobno uzimanje talaca. Svaka članica BRIKS-a stavlja deo svog zlata u trezore drugih članica. Tvoje zlato je u mojoj zemlji; moje je u tvojoj. Ovo sprečava bilo kog aktera da dominira sistemom i pruža prirodnu kontrolu lošeg ponašanja, navodi "Ziro hedž".
Kao što je jedan analitičar rekao, "oni ništa ne izmišljaju ponovo. Oni samo vaskrsavaju jedinu stvar koja je ikada funkcionisala."
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

PLANINARI PRONAŠLI ZAKOPANO BLAGO U ČEŠKOJ: Oko 600 zlatnika vodi poreklo iz Srbije
04. 05. 2025. u 00:55

UZNEMIRUJUĆE Kamera zabeležila horor u Budvi: Devojka (19) odvezala pojas i pala sa više od 50 metara visine
DRŽAVLjANKA Srbije (19) poginula je danas tokom parasejlinga, aktivnosti koja omogućava učesnicima da lete iznad vode dok ih vuče gliser, kada je odvezala sigurnosni pojas koji je pričvršćen za padobran.
28. 05. 2025. u 14:59

UKRAJINA IZVELA JEDAN OD NAJVEĆIH NAPADA NA RUSIJU: Aerodromi u Moskvi zatvoreni, uništena važna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je tokom noći izvela jedan od najvećih napada dronovima od početka rata, gađajući više ciljeva na teritoriji Rusije. Zbog napada su moskovski aerodromi bili primorani da privremeno obustave rad, što je izazvalo haos u vazdušnom saobraćaju.
28. 05. 2025. u 09:45

"URAĐENA JE DNK ANALIZA" Devin nema pravo na jednu Miroslavovu kuću - ostalo sve kao i Ilićeva deca rođena u braku
"AKO JE pravosnažno utvrđeno da je Devin dete Miroslava Ilića, on ima ista prava kao i sva druga deca u vezi sa nasledstvom."
28. 05. 2025. u 14:15
Komentari (0)