ASANŽ KAO PROMETEJ: Publika festivala u Kanu videće danas dokumentarac "Čovek od šest milijardi dolara" o osnivaču "Vikiliksa"

Biti novinar nikada nije bilo opasnije nego danas, u svetu gde je odbrana istine napadnuta sa svih strana.

АСАНЖ КАО ПРОМЕТЕЈ: Публика фестивала у Кану видеће данас документарац Човек од шест милијарди долара о оснивачу Викиликса

Foto: Profimedia

Tim rečima najavili su na Festivalu u Kanu flim o osnivaču Vikiliksa i uzbunjivaču Džulijanu Asanžu, američkog reditelja Judžina Džareckog, čije je prikazivanje organizovano u prisustvu glavnog aktera.

Dokumentarni film "Čovek od šest milijardi dolara" predstavljen je kao priča o ličnosti koja simbolizuje pravo na informacije, čije je nedavno puštanje iz zatvora ponovo pokrenulo globalnu debatu o slobodi štampe. U Kanu naglašavaju da je, s privilegovanim pristupom Vikiliksovim snimcima i arhivama i nikada ranije viđenim dokazima, ovaj dokumentarac svojevrsni "međunarodni visokotehnološki triler."

Pre nego što je izabran za specijalnu selekciju u Kanu,  "Čovek od šest milijardi dolara" je osvojio Zlatni globus za dokumentarac. Reč je o filmu u koprodukciji tri zemlje, SAD, Nemačke i Francuske, u trajanju od 126 minuta i koji je, i pre prvog prikazivanja, izazvao veliko interesovanje u svetu, uz očekivano pojavljivanje Asanža s predsednikom Ekvardora, zemlje koja mu je dala azil u Londonu, na crvenom tepihu u Kanu.

Džarecki je najpre nameravao da ovaj film prikaže početkom godine na američkom festivalu dokumentarnih ostvarenja Sandens, ali je posle prošlogodišnjeg priznanja krivice i dogovora s vlastima u SAD koji je Asanžu vratio slobodu, bilo potrebno dodatno vreme za završetak ovog ostvarenja. Tako se i Džarecki vratio na Kroazetu gde se 2017. godine predstavio s "Obećanom zemljom". Još se ne zna ni kada će film biti prikazan u bioskopima.

-  Čitav centar gravitacije se pomerio – kazao je Džarecki nedavno za američki nedeljnik "Varajeti" o potrebi da se film doradi i, tako, bude spreman tek za Kan.

Ostvarenje "Čovek od šest milijardi dolara" oslikava portret Asanža, njegove odluke da objavi sve, od diplomatskih depeša, do tajnih snimaka vazdušnih napada u Avganistanu. "Varajeti" ističe da kritičari za Asanža tvrde da je bio nepromišljen, pružajući informacije koje bi mogle i da ugroze nečje živote, dok njegove pristalice veruju da je "krstaški borac za istinu, spreman da rizikuje sve da bi moćnike pozvao na odgovornost."

- Potrebno nam je više ljudi koji se suprotstavljaju moći. Moramo da znamo šta se dešava sa našim svetom – odgovorio je Džarecki na pitanje šta ga je to zainteresovalo kod Asanža.

"Varajeti" piše da je Asanž u filmu upoređen sa Prometejem, jer je ljudima doneo neku vrstu moderne vatre u vidu pristupa stvarnim dokumentima. Džarecki ističe da je, u žaru da pokaže svetu užase, Asanž bio nedovoljno svestan potrebe za dodatnim redigovanjem, ali i naglasio da je američka vlada sama potvrdila i priznala crno na belo da nijedna osoba na ovoj planeti nikada nije povređena zbog bilo kakvog objavljivanja od strane Vikiliksa.

Asanža su proganjale i republikanska i demokratska administracija SAD, a autor filma "Čovek od šest milijardi dolara" kaže da je to zbog toga što je pretio američkoj moći,

- A američka moć je jedina stvar koja prelazi stranačke linije – kaže Judžin Džarecki.

U filmu su istaknute i "seizmičke promene u razumevanju interneta" pojavom Asanža, a ostvarenje govori i o opasnostima sa kojima se novinari danas suočavaju.  Na kraju, Asanž je snimljen kako se vraća kući u Australiju,  kao slobodan čovek.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Dukat jogurt – po vašem ukusu