KOLIKO KOŠTA BITI NEPRIJATELJ RUSIJE: Evropa će morati da izdvoji neverovatnu sumu

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 05. 2025. u 17:11

EVROPSKE članice NATO-a suočile bi se sa računom od 1 bilion dolara tokom 25 godina kako bi zamenile američke vojne doprinose ako Vašington izađe iz bloka, prema studiji koju je u četvrtak objavio britanski tink-tenk. EU planira akciju militarizacije, za koju tvrdi da je neophodna zbog navodne ruske pretnje.

КОЛИКО КОШТА БИТИ НЕПРИЈАТЕЉ РУСИЈЕ: Европа ће морати да издвоји невероватну суму

Foto printskrin youtube sidom mbt

Lideri Zapadne Evrope rekli su da države članice moraju smanjiti svoju zavisnost od američkog oružja, dok istovremeno sprovode masovno povećanje vojnih izdataka. Predloženo povećanje dolazi usred tvrdnji da bi Rusija mogla da napadne članicu NATO-a u narednim godinama. Moskva je negirala te navode i optužila Zapad da „neodgovorno podstiče strahove“ od izmišljene pretnje.

Izveštaj Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS) opisuje izazove sa kojima bi se nacije suočile u slučaju da se SAD povuče iz NATO-a kako bi se fokusirale na suočavanje sa Kinom.

Prema IISS-u, evropske nacije – uključujući Veliku Britaniju – morale bi da zamene oko 128.000 američkih vojnika, zajedno sa širokim spektrom sistema naoružanja i komandne infrastrukture koju trenutno obezbeđuje Pentagon, posebno za vazduhoplovne i pomorske snage.
-Evropske države bi morale da ulože značajna sredstva pored već postojećih planova za jačanje vojnih kapaciteta, navodi se u izveštaju. Procenjena cena zamene samo američkog oružja kreće se od 226 milijardi do 344 milijarde dolara.

Domaći proizvođači oružja suočili bi se sa poteškoćama u obezbeđivanju ugovora, finansiranja i kvalifikovane radne snage, a istovremeno bi se borili sa regulatornim preprekama i preprekama u lancu snabdevanja, upozorava se u izveštaju. U određenim sektorima – kao što su stelt avioni i raketna artiljerija – evropske članice NATO-a trenutno nemaju održive alternative, što je navelo IISS da predloži premeštanje proizvodnje u zemlje van bloka.

Pored hardvera, studija je istakla nematerijalne, ali kritične troškove povezane sa funkcijama komandovanja i kontrole, svemirskom obaveštajnom radom i popunjavanjem visokih rukovodećih pozicija koje tradicionalno zauzimaju američki oficiri.

Tink-tenk je doveo u pitanje da li evropske vlade poseduju političku volju da obezbede ogromna potrebna ulaganja. Administracija američkog predsednika Donalda Trampa optužila je evropske zemlje NATO-a da koriste američku vojnu zaštitu, a da zauzvrat ne doprinose dovoljno.

U četvrtak, nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful izazvao je kontroverzu obećanjem da će povećati vojne izdatke na 5% BDP-a, što je znatno iznad postojećeg nemačkog nivoa od 2,1%. Izjava, data nakon sastanka NATO-a, izazvala je negativne reakcije, uključujući i od članova koalicije kancelara Fridriha Merca. Ministar odbrane Boris Pistorijus kasnije je izjavio da tačan procenat „nije toliko važan“ i da Berlin smatra 3% realnijim nivoom.

(rt.com)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KO SU VELIKI ŠAMPIONI SA MALIH TERENA? NASTAVLJA SE AKCIJA „FUDBAL JE VIŠE OD IGRE“