RODE U AMERICI NE DOLEĆU NI ZBOG BONUSA: Da li bi inicijativa o novčanoj podršci za rođenje prvog deteta povećala natalitet u SAD

A.Vojinović

06. 05. 2025. u 11:43

KAKO bi podstakli parove u SAD da donesu jednu od najvažnijih odluka u životu i postanu roditelji, administracija predsednika Donalda Trampa razmatra da uvede bonuse za prvo dete u iznosu od 5.000 dolara. Inicijativu o federalnoj jednokratnoj pomoći za nove mame upućena je nedavno savetnicima Bele kuće sa ciljem povećanja nataliteta. Broj rođene dece u SAD je minulih godina u padu i blizu je rekordno niskog nivoa i na korak je da upali crvenu lampicu za uzbunu i kod najviših državnih zvaničnika.

РОДЕ У АМЕРИЦИ НЕ ДОЛЕЋУ НИ ЗБОГ БОНУСА: Да ли би иницијатива о новчаној подршци за рођење првог детета повећала наталитет у САД

Foto Shutterstock

- Zvuči mi kao dobra ideja - rekao je predsednik Donald Tramp, odgovarajući na pitanje novinara o podsticaju od 5.000 dolara za nove majke.

Uprkos pozitivnom odgovoru stanara najprestižnije vašingtonske adrese, ova ideja zasad "visi u vazduhu" i ne zna se da li će postati deo zvanične procedure. Međutim, to nije sprečilo medije u Americi da počnu da vagaju da li je ček od 5.000 dolara dovoljan da stimuliše parove da imaju bebu. Otvara se pitanje i da li bi ova cifra mogla da pomogne mladima kojima finansije, prema istraživanjima, predstavljaju jednu od najvećih kočnica u nameri da postanu roditelju.

Inflacija koja muči američko društvo minulih godina uticala je i na povećanje troškova odgajanja dece. Tako je nedavno istraživanje pokazalo da roditelji zbog većih cena moraju da izdvoje u proseku 300.000 dolara za negu deteta do njegove 18. godine.

Prema analizi istraživačkog centra za javnu politiku The Brookings Institution iz 2022. godine, porodica sa srednjim primanjima sa dvoje dece mogla bi da očekuje da će potrošiti oko 310.605 dolara, kako bi podigla jedno dete rođeno 2015. do njegove 17. godine života, preneo je američki Ej-Bi-Si njuz.

Cene su od tada nastavile vrtoglavo da rastu, pa je tako studija platforme Lending Tree iz 2023. pokazala da su se prosečni godišnji troškovi podizanja deteta popeli na 21.681 dolara, što je povećanje od 19 odsto u odnosu na 2016, čime su ukupni procenjeni troškovi po detetu do 18. godine dostigli 389.000 dolara.

Ovi podaci se, ipak, moraju uzeti sa rezervom jer nisu isti za sve delove SAD. Istraživanje organizacije SmartAsset iz 2024. godine pokazalo je da podizanje deteta u Masačusetsu, najskupljoj državi u SAD, košta skoro 36.000 dolara godišnje, dok je u Misisipiju, koji važi za najjeftiniju, manje od polovine te sume. Reč je o razlici od 439.000 dolara za detetovih 18 godina.

Unapređenje porodica

SEKRETARKA za štampu Bele kuće Karolajn Livit je povodom inicijative o novčanoj pomoći za rođenje prvog deteta rekla da predsednik SAD "ponosno sprovodi politiku za unapređenje američkih porodica". "Predsednik Tramp želi da Amerika bude zemlja u kojoj sva deca mogu bezbedno da odrastaju i ostvare američki san. Kao majka, ponosna sam što radim za predsednika koji preduzima značajne akcije da ostavi bolju zemlju za sledeću generaciju", rekao je ona.

Istraživanja su, istovremeno, došla do informacije da najveći deo novčanog kolača odlazi na troškove stanovanja (29 odsto), što čini trećinu od ukupnih izdataka. Zatim sledi hrana (18), pa briga o deci i obrazovanje (16). Prevoz je sledeći sa 15 procenata, zatim zdravstvena zaštita devet odsto, dok će za sport, rođendanske zabave, letnje kampove i druge dečje aktivnosti otići sedam odsto svih troškova, a na odeću šest.

Tako bi, na primer, na Havajima dete roditeljima sa obe plate povećalo troškove stanovanja za 6.188 dolara godišnje, a u Kaliforniji za 5.573 dolara. Masačusets je, recimo, prvi na listi po izdacima za brigu o detetu sa 21.503 dolara, dok je Njujork, koji je jedan od najskupljih gradova za život na svetu, na četvrtom mestu sa 17.821 dolara.

A zbog povećanja cene hrane na rafovima u prodavnici, četvoročlana porodica sada troši između 983 i 1.599 dolara mesečno na hranu, prema američkom ministarstvu poljoprivrede, u zavisnosti od navika u ishrani i lokacije. Deca neretko zahtevaju i kupovinu većeg automobila, što uz veće troškove goriva utiče da se za transport mora izdvojiti dobar deo budžeta, kao i na zdravstvenu zaštitu.

- Novi roditelji ponekad mogu da potcene svoje troškove zdravstvene nege, jer osiguranje ne pokriva uvek sve. Na to se mogu dodati i nadoknade za neočekivane medicinske procedure, posete specijalistima i veće troškove recepta - rekla je Dženifer Zajc, sertifikovani instruktor finansijskog obrazovanja.

Majka blizanaca iz Mičigena Dženifer Jen rekla je za emisiju "Dobro jutro Ameriko" da su skupi troškovi podizanja dvoje dece zahtevali od njene porodice da se žrtvuje i prilagodi svoj način života.

- Morali smo da budemo kreativni sa našim budžetom. Oslanjamo se na kombinaciju dnevne nege, porodicu koja nam pomaže i fleksibilan radni raspored kako bismo stvari učinili izvodljivim - rekla je ona.

Stručnjaci ocenjuju da bi federalna novčana podrška od 5.000 dolara ne bi mogla da bude dovoljan podstrek. Osim toga, roditelji bi bonus za prvo dete brzo potrošili na pelene, hranu i stvari za negu bebe.

U svetu različit uspeh

I DRUGE zemlje u svetu su pokušale da povećaju natalitet novčanom podrškom za prvo dete, ali sa različitim uspehom. Australija je uvela bonus 2004, obezbeđujući 3.000 australijskih dolara roditeljima za svako dete. Ovaj iznos je na kraju povećan na 5.000. Nakon početnog porasta broja rađanja kada je nova politika uvedena, stopa nataliteta u Australiji je nastavila da opada. S druge strane, Mađarska je uvela niz podsticaja da ubedi svoje građane da imaju više dece, od davanja beba do poreskih olakšica za porodice sa troje ili više dece. Njena stopa nataliteta je neznatno porasla 2010-ih, nakon što je dostigla rekordno nizak nivo u 2011.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PROVOKACIJE MOGU DOVESTI DO VELIKOG RATA Zastrašujuće upozorenje - Sve je vrlo blizu...