KO JE OBORIO UKRAJINSKI SU-27? Kijev se suočava sa nestankom ratnog vazduhoplovstva (VIDEO)
UKRAJINSKO ratno vazduhoplovstvo je 28. aprila potvrdilo gubitak jednog od svojih retkih preostalih lovaca Su-27 tokom misije presretanja ruskih dronova.

Foto printskrin telegram RVvoenkor
Ranije tog dana, lovac je bio uključen u „složenu borbenu misiju“ pružanja vazdušne podrške kopnenim trupama i odbijanja „jurišnih bespilotnih letelica“, a letelica je uništena pod nepoznatim okolnostima. Ruski mediji su izvestili da je lovac uništen dok je jurio za bespilotnim letelicama za jednokratnu upotrebu Geranj-2, lokalno proizvedenom verzijom iranskog Šaheda 136 koji se široko koristi od septembra 2022. godine za napade na širok spektar ukrajinskih i savezničkih ciljeva.
Ostaje neizvesno da li je Su-27 uništen samim dronima, da li se srušio zbog tehničkog problema ili ga je ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila slučajno. Nepotvrđeni izveštaji ukazuju na to da snimci koji prikazuju Su-27 zahvaćen plamenom i kako se spušta u ravnom zavoju pokazuju da je lovac izgubljen 28. aprila. Gubici ukrajinskih aviona od prijateljske vatre bili su značajni tokom celog rata, a izvori iz zemlje su nekoliko dana ranije potvrdili da je ukrajinska protivvazdušna odbrana odgovorna za ubistvo 68 prijateljskih vojnika u ruskom avionu tokom razmene ratnih zarobljenika u januaru 2024. godine.
Ukrajinski izvori su izvestili o sve većim teškoćama u suzbijanju napada ruskih dronova za jednokratnu upotrebu, a letelice su, kako se navodi, počele da lete na većim visinama od 2.000 do 2.500 metara i formiraju grupe do 20 dronova za istovremene napade na urbane ciljeve. Delovanje na ovim visinama postavlja letelice van efektivnog dometa protivvazdušnih topova i brojnih raketnih sistema, omogućavajući dronovima da zatim izvršavaju strma obrušavanja ka svojim ciljevima brzinom od oko 90 metara u sekundi. Takve operacije će verovatno povećati pritisak na sve manju flotu lovaca zemlje za zadatke protivvazdušne odbrane.
Su-27 je najsposobnija klasa lovaca koju koristi ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo, sa svojim visokim kapacitetom nošenja oružja i velikim dometom što ga čini veoma cenjenim za napade krstarećim raketama na ruske snage. Međutim, napori da se ovi lovci koriste za suočavanje sa ruskim avionima u vazdušnim borbama konstantno su se završavali ogromnim gubicima, pri čemu su avioni sovjetske proizvodnje ostali u značajnom zaostatku u suočavanju sa modernijim ruskim lovcima kao što su Su-30SM i Su-35. Ukrajinski piloti koji su leteli Su-27 i novoisporučenim američkim F-16 izvestili su da je prvi i dalje generalno sposobniji avion, iako, pošto veoma malo Su-27 koriste države povezane sa Zapadom, ostaje mala mogućnost da se borbeni gubici nadoknade.
militarywatchmagazine.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

PUTIN ŽELI KRAJ RATA: Tramp: "Mogao bi da mi zada glavobolju tokom mirovnog procesa "
30. 04. 2025. u 07:48

SVI KOJI SU POSLATI SU MRTVI: Kako je britanska ćelija isplanirala katastrofalnu operaciju Kijeva
28. 04. 2025. u 00:25 >> 02:42

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)