"ODLUČITE O METAMA, NAČINU I VREMENU": Indijski premijer dao vojsci punu slobodu, Pakistanci hitno da napuste zemlju
NAKON terorističkog napada u Pahalgamu 22. aprila, u kojem je poginulo 26 civila, indijski premijer Narendra Modi dao je oružanim snagama potpunu svoje zemlje slobodu da odluče o načinu, metama i vremenu odgovora.
Foto: Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Na visokom sastanku, kojem su prisustvovali ministar odbrane Rajnat Sing, načelnik Generalštaba Anil Čauhan i šefovi sve tri grane vojske, Modi je izjavio da je "nacionalna odlučnost da se nanese snažan udarac terorizmu".
Modi je izrazio potpuno poverenje u profesionalne sposobnosti oružanih snaga, ističući da imaju potpunu operativnu slobodu u odlučivanju o odgovoru.
U svetlu povećanih tenzija između Indije i Pakistana nakon napada, sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova, Govind Mohan, predsedavao je visokim sastankom kojem su prisustvovali čelnici ključnih paravojnih snaga i visoki zvaničnici drugih bezbednosnih agencija.
Među prisutnima su bili generalni direktori Graničnih bezbednosnih snaga (BSF), Nacionalne bezbednosne garde (NSG), Asamskih pušaka i Sašastra Seema Bal (SSB).
Svaka od ovih snaga ima ključnu ulogu u bezbednosnoj arhitekturi Indije: BSF obezbeđuje granice s Pakistanom i Bangladešom; SSB čuva granice s Nepalom i Bangladešom; Asamske puške nadgledaju granicu s Mjanmarom; a NSG je elitna indijska jedinica za borbu protiv terorizma i spasavanje talaca.
Ovaj razvoj događaja dolazi nakon što je Indija suspendovala Sporazum o vodama Inda iz 1960. godine, optužujući Pakistan za kršenje njegovih uslova.
Takođe, odlučeno je da svi pakistanski državljani, osim onih s dugoročnim vizama i diplomatskim ili zvaničnim vizama, moraju napustiti Indiju do 29. aprila.
(Telegraf)
Preporučujemo
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Zašto ne treba govoriti "primi moje saučešće"? Otac Predrag otkriva: "Ne budite plitki"
"KADA izjavljujete saučešće ne budite plitki..."
29. 04. 2026. u 12:35
Komentari (0)