PRIZNANJE IZRAELSKE VOJSKE: Greške su dovele do pogibije 15 radnika Hitne pomoći u Gazi
IZRAELSKA vojska (IDF) je priznala da su njeni pripadnici napravili greške zbog kojih je došlo do pogibije 15 radnika Hitne pomoći na jugu Gaze 23. marta.
Foto: Tanjug
Izraelske odbrambene snage su priznale da su radnici Hitne pomoći bili nenaoružani kada su vojnici otvorili vatru.
IDF je obećao "temeljnu istragu" incidenta, dok su Crveni polumesec i i mnoge druge međunarodne organizacije pozvale da se pokrene nezavisna istraga.
Izrael priznao grešku
Konvoj Hitne pomoći Palestinskog društva Crvenog polumeseca (PRCS), automobil UN i vatrogasno vozilo Civilne odbrane Gaze našli su se 23. marta pod izraelskom vatrom u blizini Rafe, preneo je BBC.
Izrael je prvobitno tvrdio da su trupe otvorile vatru zato što se konvoj "sumnjivo" približio u mraku bez farova ili treptećeg svetla.
Rečeno je tada da kretanje vozila nije prethodno bilo koordinisano niti dogovoreno sa vojskom.
Stradalo 15 radnika Hitne pomoći
Na snimku sa mobilnog telefona jednog od ubijenih bolničara može se videti da su vozila imala upaljena svetla dok su odgovarala na poziv da pomognu ranjenima.
Izraelske odbrambene snage tvrde da je najmanje šest medicinskih radnika povezano sa Hamasom, ali do sada nisu pružile dokaze za to.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KREMLj REAGOVAO NA ULTIMATUM ZELENSKOG: Uskoro hitan sastanak Putina i Lukašenka
RUSKI predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko planiraju da se sastanu u bliskoj budućnosti i očekuje se da će razgovarati o ultimatumu koji je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nedavno uputio Minsku, saopštio je Kremlj.
23. 06. 2026. u 08:02
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)