MOĆNI PILOTI ZA "MOĆNE ZMAJEVE": Novi kineski režim obuke za elitne pilote J-20 (VIDEO)
VAZDUHOPLOVNE snage kineske narodnooslobodilačke vojske počele su da koriste baduanjin oblik Či Gonga, drevnu vežbu povezanu sa Kung Fu i Tai Či, kako bi poboljšali performanse svojih najelitnijih borbenih pilota koji upravljaju stelt avionima J-20 u zemlji.

Foto: EPA
Recenzirani rad objavljen u Journal of Rehabilitation Medicine otkrio je da, u poređenju sa pilotima koji se bave isključivo vežbama u zapadnom stilu, oni koji praktikuju Ki Gong vide u proseku povećanje od 15 procenata u debljini svojih osnovnih mišićnih grupa, uključujući leđa i mišiće struka. Ovaj novi oblik obuke smatra se posebno važnim pošto su zahtevi borbenih operacija nastavili da rastu, pri čemu J-20 pruža pilotima količinu informacija koja se može meriti samo sa američkom F-35.
Dodatni zahtevi visokih performansi leta primoravaju pilote da izdrže mnogo veća opterećenja od onih u F-35 zbog mnogo veće brzine aviona, visine plafona leta i nivoa manevrisanja. I kineski i zapadni izvori su izvestili da kineski borbeni piloti danas dobijaju znatno više sati obuke nego njihove američke kolege, pri čemu razlika nastavlja da raste prvenstveno zbog niske stope dostupnosti u američkoj floti. Kineski izvori tvrde da intenzitet obuke pilota prevazilazi onaj američkih borbenih pilota.
Nedavno objavljena prva knjiga o programu J-20: “J-20 Mighty Dragon: Asia's First Stealth Fighter in the Era of China's Military Rise” naglašava: „PLAAF je početkom 2020-ih procenjeno da svake godine prima više novih lovaca nego bilo koji drugi ostalo vazduhoplovstvo – oko 14–20 procenata više nego što je dobijao USAF – uz povećanje proizvodnje koje je dovelo do toga da služba više ulaže u bolji i brži program obuke za nove generacije pilota da bi bili u toku.
Letačka akademija Šiđadžuang u provinciji Hebej bila je pionir mnogih od ovih promena. Program J-20 je doveo do povećanja proizvodnje na 100-120 aviona godišnje - što je razmera koja se može parirati samo sa F-35 - što je zahtevalo ubrzanje obuke pilota, a takođe je primoralo jedinice J-20 da se obučavaju za veći domet misija izvan njihove primarne misije borbe vazduh-vazduh.
Planovi za uvođenje bespilotnih letelica „krilo“ za podršku operacijama J-20 dodatno su povećali složenost i primorali pilote da deluju i kao komandanti u vazduhoplovstvu za bespilotne autonomne ili poluautonomne letelice.
Sve veći broj analitičara smatra da je J-20 najbolji svetski lovac za superiornost u vazduhu – kako zbog brzog poboljšanja sposobnosti, tako i zbog toga što je avionika njegovog američkog rivala F-22 Reptor dodatno zaostala. Budući da je dizajniran za bojna polja usredsređena na informacije, i da ima koristi od značajnih inkrementalnih nadogradnji, potreban je visok nivo tehnološke sposobnosti za upravljanje avionom.
militarywatchmagazine.com
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)